Other Variants:
Get the key specs, technical data, ratings and full review of Apple Watch Hermès Series 3 (GPS + Cellular) 42 mm all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best smartwatch a solid base with our comprehensive overview.
general features cellular connectivity display input device case band storage cpu battery miscellaneous
| GENERAL Apple Watch Hermès Series 3 (GPS + Cellular) 42 mm |
|---|
| Product Type | Smart watch |
|---|---|
| Operating System | WatchOS 4 |
| Supported Host Device OS | iOS 11 or later |
| Wearing Style | Watch style |
| Audio Input | Microphone |
| Audio Output | Speaker |
| Width | 36.4 mm |
| Height | 42.5 mm |
| Depth | 11.4 mm |
| Weight | 52.8 g |
| Body Material | Stainless steel |
| Protection | Waterproof |
| Clock Display | Yes |
| FEATURES Apple Watch Hermès Series 3 (GPS + Cellular) 42 mm |
|---|
| Sensors | Accelerometer, ambient light sensor, gyro sensor, heart rate, barometric altimeter |
|---|---|
| Tracking Data | Distance, time, calories burned, activity, heart rate, steps taken |
| Goal Setting | Yes |
| Features | Call handling, music remote handling, camera remote control, listening to music, Retina Display technology, text messages handling |
| Notifications | Calendar, SMS, Email |
| Vibrating Alert | Yes |
| IoT Intelligent Assistant | Siri |
| CELLULAR Apple Watch Hermès Series 3 (GPS + Cellular) 42 mm |
|---|
| Mobile Broadband Generation | 4G |
|---|---|
| SIM Card Type | Electronic SIM card (e-SIM) |
| Messaging Services | SMS |
| Supported Mobile Messaging Services | SMS |
| CONNECTIVITY Apple Watch Hermès Series 3 (GPS + Cellular) 42 mm |
|---|
| Wireless Interface | IEEE 802.11b/g/n, Bluetooth 4.2 |
|---|
| DISPLAY Apple Watch Hermès Series 3 (GPS + Cellular) 42 mm |
|---|
| Type | OLED - colour |
|---|---|
| Resolution | 312 x 390 pixels |
| Screen Protection | Sapphire glass |
| INPUT DEVICE Apple Watch Hermès Series 3 (GPS + Cellular) 42 mm |
|---|
| Type | Touch sensitive screen (Force Touch) |
|---|
| CASE Apple Watch Hermès Series 3 (GPS + Cellular) 42 mm |
|---|
| Case Size | 42 mm |
|---|---|
| Case Back | Ceramic back |
| Case Details | Stainless steel |
| Crown Type | Digital |
| BAND Apple Watch Hermès Series 3 (GPS + Cellular) 42 mm |
|---|
| Band Type | Single Tour band |
|---|---|
| Fits Wrist with Circumference | 165-195 mm |
| Clasp Type | Buckle |
| Band Material | Barenia leather |
| Band Colour | Fauve | Indigo | Èbène | Noir | Marine |
| STORAGE Apple Watch Hermès Series 3 (GPS + Cellular) 42 mm |
|---|
| Storage Capacity | 16 GB |
|---|
| CPU Apple Watch Hermès Series 3 (GPS + Cellular) 42 mm |
|---|
| Manufacturer | Apple |
|---|---|
| CPU Type | S3 |
| Features | W2 Apple wireless chip |
| BATTERY Apple Watch Hermès Series 3 (GPS + Cellular) 42 mm |
|---|
| Technology | Lithium Ion |
|---|---|
| Battery Life | 18 hours |
| MISCELLANEOUS Apple Watch Hermès Series 3 (GPS + Cellular) 42 mm |
|---|
| Included Accessories | Power adapter, magnetic charging cable, Hermès Orange Sport Band M/L |
|---|---|
| Preloaded Software | Siri |
| SAR Value | 0.16 W/kg (head), 0.18 W/kg (limb) |
| Max Depth of Water Resistance | 50 m |
Similar Smartwatches
Other Apple Smartwatches