Other Variants:
Get the key specs, technical data, ratings and full review of Apple Watch Hermès Series 4 (GPS + Cellular) all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best smartwatch a solid base with our comprehensive overview.
general features cellular connectivity display input device case band storage cpu battery miscellaneous
| GENERAL Apple Watch Hermès Series 4 (GPS + Cellular) |
|---|
| Product Type | Smart watch |
|---|---|
| Operating System | WatchOS 5 |
| Supported Host Device OS | iOS |
| Wearing Style | Watch style |
| Audio Input | Microphone |
| Audio Output | Speaker |
| Width | 34 mm |
| Height | 40 mm |
| Depth | 10.7 mm |
| Weight | 39.8 g |
| Body Material | Stainless steel |
| Protection | Water-resistant |
| Clock Display | Yes |
| FEATURES Apple Watch Hermès Series 4 (GPS + Cellular) |
|---|
| Sensors | Accelerometer, ambient light sensor, gyro sensor, barometric altimeter, optical heart sensor, electrical heart sensor |
|---|---|
| Tracking Data | Distance, time, calories burned, activity, heart rate, steps taken, UV index, Air Quality index |
| Goal Setting | Yes |
| Features | Music remote handling, ECG accurate heart rate, listening to music, Retina Display technology, call alerts, automatic exercise recognition, Fall detection, Emergency SOS |
| Notifications | Calendar, SMS, Email |
| Vibrating Alert | Yes |
| Feedback Type | Audio alert, vibration alert, visual interface |
| CELLULAR Apple Watch Hermès Series 4 (GPS + Cellular) |
|---|
| Technology | WCDMA (UMTS) / GSM |
|---|---|
| Mobile Broadband Generation | 4G |
| SIM Card Type | Electronic SIM card (e-SIM) |
| Messaging Services | SMS |
| Supported Mobile Messaging Services | SMS |
| CONNECTIVITY Apple Watch Hermès Series 4 (GPS + Cellular) |
|---|
| Wireless Interface | IEEE 802.11b/g/n, Bluetooth 5.0 |
|---|
| DISPLAY Apple Watch Hermès Series 4 (GPS + Cellular) |
|---|
| Type | LTPO OLED - colour |
|---|---|
| Resolution | 324 x 394 pixels |
| Screen Protection | Sapphire glass |
| INPUT DEVICE Apple Watch Hermès Series 4 (GPS + Cellular) |
|---|
| Type | Touch sensitive screen (Force Touch) |
|---|
| CASE Apple Watch Hermès Series 4 (GPS + Cellular) |
|---|
| Case Size | 40 mm |
|---|---|
| Case Back | All ceramic and sapphire crystal back |
| Case Details | Stainless steel |
| Crown Type | Digital with haptic feedback |
| BAND Apple Watch Hermès Series 4 (GPS + Cellular) |
|---|
| Band Type | Single Tour band |
|---|---|
| Fits Wrist with Circumference | 145-180 mm |
| Clasp Type | Buckle |
| Band Material | Barenia leather |
| Band Colour | Fauve | Bleu indigo | Indigo/craie/orange | Bordeaux/rose extrême/rose azalée |
| STORAGE Apple Watch Hermès Series 4 (GPS + Cellular) |
|---|
| Storage Capacity | 16 GB |
|---|
| CPU Apple Watch Hermès Series 4 (GPS + Cellular) |
|---|
| Manufacturer | Apple |
|---|---|
| CPU Type | S4 |
| Features | W3 Apple wireless chip |
| BATTERY Apple Watch Hermès Series 4 (GPS + Cellular) |
|---|
| Technology | Lithium Ion |
|---|---|
| Battery Life | 18 hours |
| MISCELLANEOUS Apple Watch Hermès Series 4 (GPS + Cellular) |
|---|
| Included Accessories | Power adapter, magnetic charging cable, Hermès Orange Sport Band S/M |
|---|---|
| SAR Value | 0.27 W/kg (head), 0.26 W/kg (limb) |
| Max Depth of Water Resistance | 50 m |
Similar Smartwatches
Other Apple Smartwatches
Popular Comparisons with Apple Watch Hermès Series 4 (GPS + Cellular) :