Other Variants::
A detailed list of technical data, specifications, benchmarks and expert review of XFX GeForce 9500 GT (680 MHz). Get a comprehensive look at your chosen video card and see if this is the one that will best suit your needs. You can also use the comparison feature to compare with other competing GPUs
general performance memory (ram) system requirements video output miscellaneous
| GENERAL XFX GeForce 9500 GT (680 MHz) |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce 9500 GT |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| Max. Monitors Supported | 2 |
| Interfaces |
2 x DVI-I (dual link) - 24+5 pin combined DVI 1 x HDTV output 1 x VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) (with adapter) 1 x S-video output (on supplied cable) |
| API Supported | DirectX 10, OpenGL 2.1 |
| Features | Nvidia SLI Multi-GPU Technology, Nvidia CUDA technology, Nvidia PureVideo HD technology, HDCP |
| PERFORMANCE XFX GeForce 9500 GT (680 MHz) |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 680 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) XFX GeForce 9500 GT (680 MHz) |
|---|
| RAM Memory Size | 256 MB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR3 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 1.9 GHz |
| Bus Width | 128-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS XFX GeForce 9500 GT (680 MHz) |
|---|
| Required Power Supply | 400 W |
|---|
| VIDEO OUTPUT XFX GeForce 9500 GT (680 MHz) |
|---|
| Supported Display Graphics | HDTV (1920x1080), QXGA (2048x1536), 2560x1600 |
|---|
| MISCELLANEOUS XFX GeForce 9500 GT (680 MHz) |
|---|
| Cables Included |
1 x DVI-VGA adapter 1 x S-Video cable |
|---|---|
| Software Included | Drivers & Utilities |
| Compliant Standards | RoHS |
Similar GPUs
Other XFX GPUs