Other Variants::
Complete technical specifications, details, benchmarks and review of XFX GeForce 9500 GT (512 MB). Find out how your chosen graphics card stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the GPU comparison feature.
general performance memory (ram) system requirements miscellaneous
| GENERAL XFX GeForce 9500 GT (512 MB) |
|---|
| Product Type | Graphics card - low profile |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce 9500 GT |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| Interfaces |
DVI-I (dual link) VGA HDTV-out |
| API Supported | DirectX 10, OpenGL 2.1 |
| Features | Nvidia SLI Multi-GPU Technology, Nvidia CUDA technology, Nvidia PureVideo HD technology, Nvidia PhysX-Ready, HDCP |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 1.9 cm |
|---|---|
| Width | 16.7 cm |
| Depth | 6.9 cm |
| PERFORMANCE XFX GeForce 9500 GT (512 MB) |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 550 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) XFX GeForce 9500 GT (512 MB) |
|---|
| RAM Memory Size | 512 MB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR2 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 800 MHz |
| Bus Width | 64-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS XFX GeForce 9500 GT (512 MB) |
|---|
| OS Required | Microsoft Windows XP |
|---|---|
| System Requirements Details | Windows XP RAM 512 MB |
| Required Power Supply | 350 W |
| Additional Requirements | PCIe slot |
| MISCELLANEOUS XFX GeForce 9500 GT (512 MB) |
|---|
| Cables Included | 1 x S-Video cable |
|---|
Similar GPUs
Other XFX GPUs