Other Variants::
Complete technical specifications, details, benchmarks and review of XFX GeForce 7300LE (256 MB). Find out how your chosen graphics card stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the GPU comparison feature.
| GENERAL XFX GeForce 7300LE (256 MB) |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce 7300 LE |
| Max. Resolution | 2048 x 1536 at 85 Hz |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
1 x DVI-I - 24+5 pin combined DVI 1 x TV-out |
| API Supported | DirectX 9.0, OpenGL 2.0 |
| PERFORMANCE XFX GeForce 7300LE (256 MB) |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 450 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) XFX GeForce 7300LE (256 MB) |
|---|
| RAM Memory Size | 256 MB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 550 MHz |
| Bus Width | 64-bit |
| VIDEO INPUT XFX GeForce 7300LE (256 MB) |
|---|
| Digital Video Format | MPEG-2 |
|---|
Similar GPUs
Other XFX GPUs