Other Variants::
Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of XFX GeForce 7300LE (128 MB, 350 MHz) all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
| GENERAL XFX GeForce 7300LE (128 MB, 350 MHz) |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce 7300 LE |
| Max. Resolution | 2048 x 1536 at 85 Hz |
| Max. Monitors Supported | 2 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
1 x DVI-I - 24+5 pin combined DVI 1 x TV-out 1 x VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) |
| API Supported | DirectX 9.0, OpenGL 2.0 |
| PERFORMANCE XFX GeForce 7300LE (128 MB, 350 MHz) |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 350 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) XFX GeForce 7300LE (128 MB, 350 MHz) |
|---|
| RAM Memory Size | 128 MB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR2 SDRAM |
| Max. Allocated RAM Size | 512 MB |
| Memory Allocation Technology | TurboCache supporting 512MB |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 533 MHz |
| Bus Width | 64-bit |
| MISCELLANEOUS XFX GeForce 7300LE (128 MB, 350 MHz) |
|---|
| Cables Included | 1 x S-Video cable |
|---|---|
| Software Included | Driver |
Similar GPUs
Other XFX GPUs