Complete technical specifications, details, benchmarks and review of MSI N9600GT-MD512. Find out how your chosen graphics card stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the GPU comparison feature.
| GENERAL MSI N9600GT-MD512 |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce 9600 GT |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
DVI-I (dual link) VGA HDMI |
| API Supported | OpenGL 2.1, DirectX 10.1 |
| Features | Nvidia SLI Multi-GPU Technology, Nvidia CUDA technology, Nvidia PureVideo HD technology, Nvidia PhysX-Ready, Dynamic Overclocking Technology (D.O.T.) Express, HDCP |
| PERFORMANCE MSI N9600GT-MD512 |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 600 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) MSI N9600GT-MD512 |
|---|
| RAM Memory Size | 512 MB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR3 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 1.8 GHz |
| Bus Width | 256-bit |
| MISCELLANEOUS MSI N9600GT-MD512 |
|---|
| Software Included | Drivers & Utilities, Adobe Acrobat Reader, MediaRing Talk, ShowShifter, LockBox, WMIinfo, E-Color, MSI Live Update Series, MSI Secure DOC, GoodMEM, Microsoft DirectX, MSI Live, MSI VIVID, MSI StarOSD, MSI Dual Core Center, Norton Internet Security 2008 (60 days subscription) |
|---|---|
| Compliant Standards | RoHS |
Similar GPUs
Other MSI GPUs