Complete technical specifications, details, benchmarks and review of Gigabyte GV-N98TSL-1GI. Find out how your chosen graphics card stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the GPU comparison feature.
| GENERAL Gigabyte GV-N98TSL-1GI |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce 9800 GT |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| Max. Resolution Details | DVI: 2560 x 1600 / VGA: 2048 x 1536 |
| Interfaces |
DVI-I (dual link) HDMI VGA |
| API Supported | DirectX 10, OpenGL 2.1 |
| Features | Nvidia SLI Multi-GPU Technology, fanless heatpipe cooler, Ultra Durable VGA, Nvidia PureVideo HD technology, GIGABYTE Gamer HUD Lite, HDCP |
| PERFORMANCE Gigabyte GV-N98TSL-1GI |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 600 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) Gigabyte GV-N98TSL-1GI |
|---|
| RAM Memory Size | 1 GB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR3 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 1.8 GHz |
| Bus Width | 256-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS Gigabyte GV-N98TSL-1GI |
|---|
| Required Power Supply | 450 W |
|---|
Similar GPUs
Other GIGABYTE GPUs