Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of Gigabyte GV-RX30128DE all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
general performance memory (ram) system requirements video output miscellaneous
| GENERAL Gigabyte GV-RX30128DE |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express x16 |
| Graphics Engine | ATI Radeon X300 LE |
| Max. Resolution | 2048 x 1536 at 66 Hz |
| Max. Monitors Supported | 2 |
| Interfaces |
1 x DVI-I - 24+5 pin combined DVI 1 x VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 1 x component video output - RCA 1 x S-video output |
| API Supported | OpenGL, Direct3D, DirectX 9.0 |
| PERFORMANCE Gigabyte GV-RX30128DE |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 325 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) Gigabyte GV-RX30128DE |
|---|
| RAM Memory Size | 128 MB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 400 MHz |
| Bus Width | 128-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS Gigabyte GV-RX30128DE |
|---|
| OS Required | Microsoft Windows 2000 / XP |
|---|---|
| System Requirements Details | Pentium III - 650 MHz - RAM 64 MB - HDD 50 MB |
| Additional Requirements | CD-ROM |
| VIDEO OUTPUT Gigabyte GV-RX30128DE |
|---|
| Colours Max. Resolution (external) | 32-bit colour |
|---|---|
| Supported Display Graphics | VGA (640x480), XGA (1024x768), SVGA (800x600), SXGA (1280x1024), UXGA (1600x1200), QXGA (2048x1536), 1152x864, 1280x960, WUXGA (1920 x 1200), 1920x1440, 1792x1344, 1856x1392, 1800x1440, 1920x1080, 1280x768 |
| MISCELLANEOUS Gigabyte GV-RX30128DE |
|---|
| Cables Included | 1 x S-Video - composite adapter |
|---|---|
| Software Included | CyberLink PowerDVD 5, V-Tuner 2 |
Similar GPUs
Other GIGABYTE GPUs