Other Variants::
Complete technical specifications, details, benchmarks and review of EVGA GeForce 9800 GT (550 MHz). Find out how your chosen graphics card stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the GPU comparison feature.
general performance memory (ram) system requirements miscellaneous
| GENERAL EVGA GeForce 9800 GT (550 MHz) |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce 9800 GT |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 at 240 Hz |
| Max. Resolution Details | DVI: 2560 x 1600 / VGA: 2048 x 1536 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
DVI-I VGA HDMI |
| API Supported | OpenGL 3.1, DirectX 10 |
| Features | Nvidia SLI Multi-GPU Technology, Nvidia nVIEW Multi-Display Technology, High dynamic-range (HDR) rendering, Nvidia CUDA technology, Nvidia PureVideo HD technology, Nvidia Lumenex Engine, Nvidia GigaThread technology, Nvidia PhysX-Ready, Digital Vibrance Control (DVC) Technology |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 11.1 cm |
|---|---|
| Depth | 22.9 cm |
| PERFORMANCE EVGA GeForce 9800 GT (550 MHz) |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 550 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) EVGA GeForce 9800 GT (550 MHz) |
|---|
| RAM Memory Size | 512 MB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR3 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 1.8 GHz |
| Bus Width | 256-bit |
| Access Time | 1 ns |
| SYSTEM REQUIREMENTS EVGA GeForce 9800 GT (550 MHz) |
|---|
| Required Power Supply | 350 W |
|---|
| MISCELLANEOUS EVGA GeForce 9800 GT (550 MHz) |
|---|
| Service & Support | Limited warranty - 2 years |
|---|
Similar GPUs
Other EVGA GPUs