Other Variants::
A detailed list of technical data, specifications, benchmarks and expert review of Club 3D GTS 250 (1 GB, 738 MHz). Get a comprehensive look at your chosen video card and see if this is the one that will best suit your needs. You can also use the comparison feature to compare with other competing GPUs
general performance memory (ram) system requirements miscellaneous
| GENERAL Club 3D GTS 250 (1 GB, 738 MHz) |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce GTS 250 |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| Max. Resolution Details | DVI: 2560 x 1600 / VGA: 2048 x 1536 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
DVI-I (dual link) HDMI VGA |
| API Supported | OpenGL, DirectX 10 |
| Features | Nvidia 3-way SLI ready, Nvidia CUDA technology, Nvidia PureVideo HD technology, Nvidia PhysX-Ready, HDCP |
| PERFORMANCE Club 3D GTS 250 (1 GB, 738 MHz) |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 738 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) Club 3D GTS 250 (1 GB, 738 MHz) |
|---|
| RAM Memory Size | 1 GB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR3 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 2.2 GHz |
| Bus Width | 256-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS Club 3D GTS 250 (1 GB, 738 MHz) |
|---|
| OS Required | Microsoft Windows XP, Microsoft Windows XP 64-bit Edition, Microsoft Windows XP Media Center Edition, Microsoft Windows 7, Microsoft Windows 7 64-bit Edition, Microsoft Windows Vista (32/64 bits) |
|---|---|
| Required Power Supply | 550 W |
| Additional Requirements | CD-ROM, additional power connector |
| MISCELLANEOUS Club 3D GTS 250 (1 GB, 738 MHz) |
|---|
| Cables Included | 1 x S/PDIF cable |
|---|---|
| Software Included | Drivers & Utilities |
| Compliant Standards | FCC, RoHS, WEEE |
Similar GPUs
Other Club 3D GPUs