Other Variants::
Complete technical specifications, details, benchmarks and review of Club 3D GTS 250 (1 GB). Find out how your chosen graphics card stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the GPU comparison feature.
general performance memory (ram) system requirements video output miscellaneous
| GENERAL Club 3D GTS 250 (1 GB) |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce GTS 250 |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| Max. Resolution Details | DVI: 2560 x 1600 / VGA: 2048 x 1536 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
DVI-I (dual link) HDMI VGA |
| API Supported | OpenGL, DirectX 10 |
| Features | Nvidia 3-way SLI ready, Nvidia CUDA technology, Nvidia PureVideo HD technology, Nvidia PhysX-Ready, HDCP |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 9.8 cm |
|---|---|
| Width | 3.7 cm |
| Depth | 21 cm |
| PERFORMANCE Club 3D GTS 250 (1 GB) |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 675 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) Club 3D GTS 250 (1 GB) |
|---|
| RAM Memory Size | 1 GB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR3 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 2 GHz |
| Bus Width | 256-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS Club 3D GTS 250 (1 GB) |
|---|
| OS Required | Microsoft Windows XP, Microsoft Windows XP 64-bit Edition, Microsoft Windows XP Media Center Edition, Microsoft Windows 7, Microsoft Windows 7 64-bit Edition, Microsoft Windows Vista (32/64 bits) |
|---|---|
| Required Power Supply | 550 W |
| Additional Requirements | CD-ROM |
| VIDEO OUTPUT Club 3D GTS 250 (1 GB) |
|---|
| Supported Display Graphics | QXGA (2048x1536), 2560x1600 |
|---|
| MISCELLANEOUS Club 3D GTS 250 (1 GB) |
|---|
| Included Accessories | 6 pin power cable |
|---|---|
| Cables Included | 1 x S/PDIF cable |
| Software Included | Drivers & Utilities |
| Compliant Standards | FCC, RoHS, WEEE |
Similar GPUs
Other Club 3D GPUs