Complete technical specifications, details, benchmarks and review of ASUS ENGTX260/G/HTDP. Find out how your chosen graphics card stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the GPU comparison feature.
general performance memory (ram) system requirements miscellaneous
| GENERAL ASUS ENGTX260/G/HTDP |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce GTX 260 |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| Interfaces |
2 x DVI-I (dual link) - 24+5 pin combined DVI 1 x VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) (with adapter) 1 x HDTV output (on supplied cable) |
| API Supported | DirectX 10, OpenGL 2.1 |
| Features | ASUS Video Security Online, ASUS SmartDoctor, ASUS Splendid Video Intelligence Technology, Nvidia Quantum Effects Technology, ASUS GamerOSD, Nvidia PureVideo HD technology, HDCP |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 11.1 cm |
|---|---|
| Depth | 26.7 cm |
| PERFORMANCE ASUS ENGTX260/G/HTDP |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 576 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) ASUS ENGTX260/G/HTDP |
|---|
| RAM Memory Size | 896 MB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR3 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 1.998 GHz |
| Bus Width | 448-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS ASUS ENGTX260/G/HTDP |
|---|
| Additional Requirements | Adjacent PCI slot |
|---|
| MISCELLANEOUS ASUS ENGTX260/G/HTDP |
|---|
| Included Accessories | Leather CD case |
|---|---|
| Cables Included |
1 x DVI-VGA adapter 1 x video cable |
| Software Included | Drivers & Utilities, Alone in the Dark |
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Similar GPUs
Other ASUS GPUs