Complete technical specifications, details, benchmarks and review of ASUS EAH4870/G/HTDI. Find out how your chosen graphics card stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the GPU comparison feature.
general performance memory (ram) system requirements miscellaneous
| GENERAL ASUS EAH4870/G/HTDI |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | ATI Radeon HD 4870 |
| Max. Resolution | 3840 x 2400 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
2 x DVI-I - 24+5 pin combined DVI 1 x VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) (with adapter) 1 x HDMI (with adapter) 1 x HDTV output (on supplied cable) 1 x S-video/composite output |
| API Supported | OpenGL 2.1, DirectX 10.1 |
| Features | ASUS Video Security Online, ASUS Splendid Video Enhancing Technology, ASUS SmartDoctor, ASUS GamerOSD, ATI CrossFireX Technology, HDCP |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 11.1 cm |
|---|---|
| Depth | 24.1 cm |
| PERFORMANCE ASUS EAH4870/G/HTDI |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 750 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) ASUS EAH4870/G/HTDI |
|---|
| RAM Memory Size | 512 MB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR5 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 3.6 GHz |
| Bus Width | 256-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS ASUS EAH4870/G/HTDI |
|---|
| Additional Requirements | Adjacent PCI slot |
|---|
| MISCELLANEOUS ASUS EAH4870/G/HTDI |
|---|
| Included Accessories | Leather mouse pad |
|---|---|
| Cables Included |
1 x DVI-VGA adapter 1 x HDMI-DVI adapter 1 x video cable 1 x CrossFire cable |
| Software Included | Drivers & Utilities, Alone in the Dark |
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Similar GPUs
Other ASUS GPUs