Complete technical specifications, details, benchmarks and review of ASUS ENGT440/DI/1GD3. Find out how your chosen graphics card stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the GPU comparison feature.
| GENERAL ASUS ENGT440/DI/1GD3 |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce GT 440 |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| Max. Resolution Details | DVI: 2560 x 1600 / VGA: 2048 x 1536 |
| Interfaces |
VGA DVI-I (dual link) HDMI |
| API Supported | DirectX 11 |
| Features | ASUS SmartDoctor, ASUS Splendid Video Intelligence Technology, ASUS GPU Guard, ASUS GamerOSD, Nvidia CUDA technology, Nvidia PhysX-Ready, Nvidia 3D Vision technology, Super Alloy Power technology, Dust-proof fan, HDCP |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 13 cm |
|---|---|
| Depth | 19.3 cm |
| PERFORMANCE ASUS ENGT440/DI/1GD3 |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 810 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) ASUS ENGT440/DI/1GD3 |
|---|
| RAM Memory Size | 1 GB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR3 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 1.82 GHz |
| Bus Width | 128-bit |
| MISCELLANEOUS ASUS ENGT440/DI/1GD3 |
|---|
| Software Included | Drivers & Utilities |
|---|---|
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Similar GPUs
Other ASUS GPUs