Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of ASUS EAH6670/DI/1GD3 all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
| GENERAL ASUS EAH6670/DI/1GD3 |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.1 x16 |
| Graphics Engine | AMD Radeon HD 6670 |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| Interfaces |
DVI-D (dual link) HDMI VGA |
| API Supported | DirectX 11 |
| Features | ASUS SmartDoctor, ASUS GamerOSD, AMD HD3D Technology, AMD CrossFireX Technology, Super Alloy Power technology, Dust-proof fan, HDCP |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 11.7 cm |
|---|---|
| Depth | 16.8 cm |
| PERFORMANCE ASUS EAH6670/DI/1GD3 |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 800 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) ASUS EAH6670/DI/1GD3 |
|---|
| RAM Memory Size | 1 GB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR3 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 1.8 GHz |
| Bus Width | 128-bit |
| MISCELLANEOUS ASUS EAH6670/DI/1GD3 |
|---|
| Software Included | Drivers & Utilities |
|---|---|
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Similar GPUs
Other ASUS GPUs