Other Variants::
Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of ASUS EN9800GT/DI/512MD3 all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
| GENERAL ASUS EN9800GT/DI/512MD3 |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce 9800 GT |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| Max. Resolution Details | DVI: 2560 x 1600 / VGA: 2048 x 1536 |
| Interfaces |
DVI-I VGA HDMI |
| API Supported | OpenGL 2.0, DirectX 10 |
| Features | ASUS Splendid Video Enhancing Technology, ASUS SmartDoctor, Nvidia Quantum Effects Technology, ASUS GamerOSD, Glaciator Fansink, Nvidia PureVideo HD technology, HDCP |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 11.1 cm |
|---|---|
| Depth | 22.9 cm |
| PERFORMANCE ASUS EN9800GT/DI/512MD3 |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 600 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) ASUS EN9800GT/DI/512MD3 |
|---|
| RAM Memory Size | 512 MB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR3 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 1.8 GHz |
| MISCELLANEOUS ASUS EN9800GT/DI/512MD3 |
|---|
| Included Accessories | 6 pin power cable |
|---|---|
| Cables Included | 1 x S/PDIF cable |
| Software Included | Drivers & Utilities |
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Similar GPUs
Other ASUS GPUs