Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of ASUS EAH4850/HTDI/1GD3 all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
| GENERAL ASUS EAH4850/HTDI/1GD3 |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | ATI Radeon HD 4850 |
| Interfaces |
2 x DVI-I HDTV-out HDMI - with adapter |
| API Supported | OpenGL 2.1, DirectX 10.1 |
| Features | Glaciator Fansink, HDCP |
| PERFORMANCE ASUS EAH4850/HTDI/1GD3 |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 625 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) ASUS EAH4850/HTDI/1GD3 |
|---|
| RAM Memory Size | 1 GB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR3 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 1.986 GHz |
| Bus Width | 256-bit |
| MISCELLANEOUS ASUS EAH4850/HTDI/1GD3 |
|---|
| Cables Included | 1 x HDMI-DVI adapter |
|---|
Similar GPUs
Other ASUS GPUs