Other Variants::
A detailed list of technical data, specifications, benchmarks and expert review of ASUS EAH2600PRO/HTDI (512 MB). Get a comprehensive look at your chosen video card and see if this is the one that will best suit your needs. You can also use the comparison feature to compare with other competing GPUs
| GENERAL ASUS EAH2600PRO/HTDI (512 MB) |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express x16 |
| Graphics Engine | ATI Radeon HD 2600PRO |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 at 30 Hz |
| Interfaces |
1 x HDTV output (on supplied cable) 1 x DVI-I - 24+5 pin combined DVI 1 x TV-out 1 x VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) (with adapter) 1 x DVI-I (dual link) - 24+5 pin combined DVI 1 x HDMI (with adapter) |
| API Supported | OpenGL 2.0, DirectX 10 |
| Features | ASUS Video Security Online, ASUS Splendid Video Enhancing Technology, ASUS SmartDoctor, Avivo HD Technology, ASUS GamerOSD, HDCP |
| PERFORMANCE ASUS EAH2600PRO/HTDI (512 MB) |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 600 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) ASUS EAH2600PRO/HTDI (512 MB) |
|---|
| RAM Memory Size | 512 MB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR2 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 800 MHz |
| Bus Width | 128-bit |
| MISCELLANEOUS ASUS EAH2600PRO/HTDI (512 MB) |
|---|
| Cables Included |
1 x HDMI-DVI adapter 1 x DVI-VGA adapter 1 x video adapter |
|---|---|
| Software Included | Drivers & Utilities |
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Similar GPUs
Other ASUS GPUs