Other Variants::
Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of ASUS EAX1550 SILENT/TD all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
| GENERAL ASUS EAX1550 SILENT/TD |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express x16 |
| Graphics Engine | ATI Radeon X1550 |
| Max. Resolution | 2048 x 1536 |
| Max. Monitors Supported | 2 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
1 x DVI-I - 24+5 pin combined DVI 1 x VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 1 x TV-out |
| API Supported | OpenGL, DirectX 9.0 |
| Features | ASUS Video Security Online, ASUS OnScreenDisplay (OSD), ASUS Splendid Video Enhancing Technology, ATI CrossFire Technology, ASUS SmartDoctor, Avivo Technology, fanless heatsink |
| PERFORMANCE ASUS EAX1550 SILENT/TD |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 400 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) ASUS EAX1550 SILENT/TD |
|---|
| RAM Memory Size | 128 MB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR2 SDRAM |
| Max. Allocated RAM Size | 896 MB |
| Memory Allocation Technology | HyperMemory up to 1GB |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 800 MHz |
| Bus Width | 64-bit |
| MISCELLANEOUS ASUS EAX1550 SILENT/TD |
|---|
| Software Included | Drivers & Utilities |
|---|---|
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Similar GPUs
Other ASUS GPUs