Get the key specs, technical data, ratings and full review of Yakumo Mega-Image 84 D all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best digital camera a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions sensor lens focusing viewfinder exposure & white balance display flash videography / camcorder memory battery and charging connections features others
| DESIGN AND DIMENSIONS Yakumo Mega-Image 84 D |
|---|
| Product Type | Digital camera - compact |
|---|---|
| Height | 7 cm |
| Width | 11.1 cm |
| Depth | 10.5 cm |
| Weight | 0.5 kg |
| Digital Zoom | 4x |
| Optical Zoom | 8x |
| SENSOR Yakumo Mega-Image 84 D |
|---|
| Sensor Resolution | 4.0 Megapixel / 8.0 Megapixel (interpolated) |
|---|---|
| Optical Sensor Type | CCD |
| Effective Sensor Resolution | 3,871,488 pixels |
| Optical Sensor Size | 1/2.5" |
| Interpolated Image Resolution | 7,990,272 pixels |
| LENS Yakumo Mega-Image 84 D |
|---|
| Type | Zoom lens - 8x zoom - 6.6 - 58.2 mm - f/2.8-3.41 |
|---|---|
| Focal Length Equivalent to 35mm Camera | 39.88 - 319mm |
| Focus Adjustment | Automatic |
| Min Focus Distance | 50 cm |
| Macro Focus Range | 20-50cm |
| Zoom Adjustment | Motorised drive |
| FOCUSING Yakumo Mega-Image 84 D |
|---|
| Auto Focus | TTL contrast detection |
|---|
| VIEWFINDER Yakumo Mega-Image 84 D |
|---|
| Viewfinder Type | Built-in - electronic |
|---|---|
| Viewfinder Colour Support | Colour |
| EXPOSURE & WHITE BALANCE Yakumo Mega-Image 84 D |
|---|
| ISO (Max) | 400 |
|---|---|
| Light Sensitivity | ISO 100, ISO 400, ISO 200, ISO 50, ISO auto |
| Exposure Metering | Centre-weighted, spot, matrix |
| Exposure Modes | Programme, automatic, manual, aperture-priority, shutter-priority |
| Shooting Programs | Landscape, portrait mode, night mode, text, party/indoor, backlight, night portrait, self-portrait, sports mode, sunset, beach, autumn, sky |
| Special Effects | Solarisation, Negative, Black & White, Sepia, yellow, blue, green, pink, red, lilac |
| White Balance | Custom, automatic, presets |
| White Balance Presets | Fluorescent, cloudy, tungsten light, daylight |
| Max Shutter Speed | 1/2000 sec |
| Min Shutter Speed | 16 sec |
| Exposure Compensation | ±2 EV range, in 1/3 EV steps |
| DISPLAY Yakumo Mega-Image 84 D |
|---|
| Type | 1.6" LCD display |
|---|---|
| Display Format | 84,960 pixels |
| Display Form Factor | Built-in |
| FLASH Yakumo Mega-Image 84 D |
|---|
| Camera Flash | Pop-up flash |
|---|---|
| Flash Modes | Fill-in mode, slow synchro, auto mode, flash OFF mode, red-eye reduction |
| Red-Eye Reduction | Yes |
| Effective Flash Range | 0.9 m - 3 m |
| VIDEOGRAPHY / CAMCORDER Yakumo Mega-Image 84 D |
|---|
| Digital Video Format | ASF |
|---|---|
| Image Recording Format | JPEG |
| Microphone Operation Mode | Mono |
| MEMORY Yakumo Mega-Image 84 D |
|---|
| Internal Storage | 16 MB flash |
|---|---|
| Memory Card Slot | SD card |
| Supported Memory Cards | MultiMediaCard, SD Memory Card |
| Image Storage |
JPEG 3264 x 2448: 2 - with 16MB built-in memory JPEG 2880 x 2160: 5 - with 16MB built-in memory JPEG 2272 x 1704: 10 - with 16MB built-in memory JPEG 1600 x 1200: 20 - with 16MB built-in memory JPEG 1280 x 960: 35 - with 16MB built-in memory JPEG 640 x 480: 140 - with 16MB built-in memory |
| Video Capture | MPEG-4 - 320 x 240 - 30 fps |
| BATTERY AND CHARGING Yakumo Mega-Image 84 D |
|---|
| Battery Type | AA, CR-V3 standard form factor |
|---|---|
| Details | 4 x AA (included) |
| CONNECTIONS Yakumo Mega-Image 84 D |
|---|
| Interface | Composite video/audio, USB 2.0 |
|---|---|
| Print Standard | DPOF support |
| Connector Type |
USB Composite video output DC power input |
| FEATURES Yakumo Mega-Image 84 D |
|---|
| Self-Timer Delay | 10 sec, 3sec |
|---|---|
| Additional Features | Audio recording, auto power save, digital image rotation, histogram display, AE lock, AF lock |
| OTHERS Yakumo Mega-Image 84 D |
|---|
| Included Accessories | Lens cap, hand strap, USB cable, video cable |
|---|---|
| Software | Drivers & Utilities, Ulead COOL 360, Ulead VideoStudio 7 SE, Ulead Photo Explorer 8.0 SE |
| Service & Support | Limited warranty - 2 years |
Similar Digital Cameras
Other YAKUMO Cameras