Get the key specs, technical data, ratings and full review of VistaQuest VQ-8900WP all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best digital camera a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions sensor lens focusing exposure & white balance display flash videography / camcorder memory battery and charging connections features others
| DESIGN AND DIMENSIONS VistaQuest VQ-8900WP |
|---|
| Product Type | Digital camera - compact |
|---|---|
| Enclosure Colour | Orange |
| Digital Zoom | 8x |
| SENSOR VistaQuest VQ-8900WP |
|---|
| Sensor Resolution | 5.0 Megapixel / 8.0 Megapixel (interpolated) |
|---|
| LENS VistaQuest VQ-8900WP |
|---|
| Type | 8.5 f/2.8 |
|---|---|
| Focus Adjustment | Focus free |
| Min Focus Distance | 80 cm |
| FOCUSING VistaQuest VQ-8900WP |
|---|
| Face Detection | Yes |
|---|
| EXPOSURE & WHITE BALANCE VistaQuest VQ-8900WP |
|---|
| White Balance | Automatic, presets |
|---|---|
| White Balance Presets | Fluorescent, cloudy, tungsten light, daylight |
| Max Shutter Speed | 1/10000 sec |
| Min Shutter Speed | 1/8 sec |
| DISPLAY VistaQuest VQ-8900WP |
|---|
| Type | 2.4" LCD display |
|---|---|
| Display Form Factor | Built-in |
| FLASH VistaQuest VQ-8900WP |
|---|
| Camera Flash | Built-in flash |
|---|---|
| Flash Modes | Fill-in mode, auto mode, flash OFF mode |
| VIDEOGRAPHY / CAMCORDER VistaQuest VQ-8900WP |
|---|
| Digital Video Format | MJPEG |
|---|---|
| Image Recording Format | JPEG |
| MEMORY VistaQuest VQ-8900WP |
|---|
| Internal Storage | 64 MB flash |
|---|---|
| Memory Card Slot | microSD card |
| Supported Memory Cards | microSD Card, microSDHC Card |
| Included Memory Card | 64 MB |
| Image Storage |
JPEG 3264 x 2448 JPEG 2592 x 1944 JPEG 2048 x 1536 JPEG 640 x 480 |
| Video Capture |
320 x 240 - 30 fps 640 x 480 - 30 fps |
| BATTERY AND CHARGING VistaQuest VQ-8900WP |
|---|
| Battery Type | AAA standard form factor |
|---|---|
| Details | 2 x AAA |
| CONNECTIONS VistaQuest VQ-8900WP |
|---|
| Interface | USB 2.0 |
|---|---|
| Connector Type | USB |
| FEATURES VistaQuest VQ-8900WP |
|---|
| Self-Timer Delay | 10 sec |
|---|---|
| Additional Features | Face detection, Smile Detection technology |
| OTHERS VistaQuest VQ-8900WP |
|---|
| Underwater Use | Yes |
|---|---|
| Underwater Depth | Up to 3 m |
Similar Digital Cameras
Other VistaQuest Cameras