Get the key specs, technical data, ratings and full review of VistaQuest VQ-350S all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best digital camera a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions sensor lens viewfinder exposure & white balance flash videography / camcorder memory battery and charging connections features others
| DESIGN AND DIMENSIONS VistaQuest VQ-350S |
|---|
| Product Type | Digital camera - compact |
|---|---|
| Height | 5.7 cm |
| Width | 8.7 cm |
| Depth | 2.2 cm |
| Enclosure Colour | Silver |
| SENSOR VistaQuest VQ-350S |
|---|
| Sensor Resolution | 0.3 Megapixel |
|---|---|
| Optical Sensor Type | CMOS |
| Effective Sensor Resolution | 307,200 pixels (640 x 480) |
| LENS VistaQuest VQ-350S |
|---|
| Type | 6.2 f/2.8 |
|---|---|
| Focus Adjustment | Focus free |
| Max View Angle | 52 degree(s) |
| VIEWFINDER VistaQuest VQ-350S |
|---|
| Viewfinder Type | Optical - real-image |
|---|
| EXPOSURE & WHITE BALANCE VistaQuest VQ-350S |
|---|
| Exposure Modes | Automatic |
|---|---|
| White Balance | Automatic |
| FLASH VistaQuest VQ-350S |
|---|
| Camera Flash | Built-in flash |
|---|---|
| Flash Modes | Fill-in mode, auto mode |
| VIDEOGRAPHY / CAMCORDER VistaQuest VQ-350S |
|---|
| Digital Video Format | AVI |
|---|---|
| Image Recording Format | JPEG |
| MEMORY VistaQuest VQ-350S |
|---|
| Image Storage |
High JPEG 640 x 480: 25 - with 8MB built-in memory Low JPEG 640 x 480: 119 - with 8MB built-in memory High JPEG 320 x 240: 100 - with 8MB built-in memory Low JPEG 320 x 240: 463 - with 8MB built-in memory |
|---|---|
| Video Capture | AVI - 320 x 240 - 15 fps - 120 sec - with 8MB built-in memory |
| RAM Installed | 8 MB |
| BATTERY AND CHARGING VistaQuest VQ-350S |
|---|
| Battery Type | AAA - Alkaline - standard form factor |
|---|---|
| Details | 3 x AAA alkaline battery (included) |
| CONNECTIONS VistaQuest VQ-350S |
|---|
| System Requirements Details | Windows 98SE/2000/ME/XP - 128 MB - 60 MB |
|---|---|
| Connector Type | USB |
| FEATURES VistaQuest VQ-350S |
|---|
| Additional Features | Auto power save |
|---|
| OTHERS VistaQuest VQ-350S |
|---|
| Included Accessories | Hand strap, USB cable |
|---|---|
| Software | Drivers & Utilities, Arcsoft VideoImpression 2, ArcSoft PhotoImpression 5 |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
Similar Digital Cameras
Other VistaQuest Cameras