Get the key specs, technical data, ratings and full review of Sony Cyber-shot DSC-TX200V all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best digital camera a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions sensor processor lens focusing exposure & white balance display flash videography / camcorder memory battery and charging connections features others
| DESIGN AND DIMENSIONS Sony Cyber-shot DSC-TX200V |
|---|
| Product Type | Digital camera - compact |
|---|---|
| Lens Included | Carl Zeiss |
| Height | 5.8 cm |
| Width | 9.6 cm |
| Depth | 1.6 cm |
| Weight | 114 g |
| Enclosure Colour | Red |
| Protection | Waterproof, freezeproof, shockproof, dust-resistant |
| Optical Zoom | 5x |
| Navigation | GPS receiver |
| SENSOR Sony Cyber-shot DSC-TX200V |
|---|
| Sensor Resolution | 18.2 Megapixel |
|---|---|
| Optical Sensor Type | Exmor R CMOS |
| Total Pixels | 18,900,000 pixels |
| Effective Sensor Resolution | 18,200,000 pixels |
| Optical Sensor Size | 1/2.3" |
| Image Stabiliser | Optical (Steady Shot with Active Mode) |
| Built-in Optical Image Stabiliser | Yes |
| Sensors | Magnetometer |
| PROCESSOR Sony Cyber-shot DSC-TX200V |
|---|
| Image Processor | BIONZ |
|---|
| LENS Sony Cyber-shot DSC-TX200V |
|---|
| Type | Carl Zeiss zoom lens - 5x zoom |
|---|---|
| Focal Length Equivalent to 35mm Camera | 28 - 140mm |
| Focus Adjustment | Automatic |
| Min Focus Distance | 8 cm |
| Zoom Adjustment | Motorised drive |
| Lens Construction | 10 groups / 12 elements |
| Features | Aspherical lens |
| FOCUSING Sony Cyber-shot DSC-TX200V |
|---|
| Auto Focus | TTL contrast detection |
|---|---|
| AE/AF Control | Subject-tracking AF |
| Face Detection | Automatic Face Tracking technology, Blink Detection technology, Face Detection AF/AE, Smile Shutter |
| EXPOSURE & WHITE BALANCE Sony Cyber-shot DSC-TX200V |
|---|
| ISO (Max) | 12800 |
|---|---|
| Light Sensitivity | ISO 100, ISO 800, ISO 400, ISO 200, ISO 64, ISO 1600, ISO 6400, ISO 3200, ISO auto, ISO 12800 |
| Exposure Metering | Multi-segment, centre-weighted, spot |
| Exposure Modes | Programme, automatic |
| Shooting Programs | Landscape, hi-speed shutter, night portrait, PET, fireworks, soft snap, night scene, Underwater, beach, snow, high sensitivity, soft skin, handheld twilight, gourmet, anti-motion blur, backlight correction HDR |
| Special Effects | Illustration, Water Colour, miniature, partial colour, Toy camera, Pop Colour, HDR Painting, Rich-tone monochrome, Soft High-key |
| White Balance | Custom, automatic, presets |
| White Balance Presets | Incandescent, cloudy, Flash, daylight, fluorescent light (cool white), fluorescent light (daylight), fluorescent light (warm white) |
| Max Shutter Speed | 1/1600 sec |
| Min Shutter Speed | 2 sec |
| Exposure Compensation | ±2 EV range, in 1/3 EV steps |
| DISPLAY Sony Cyber-shot DSC-TX200V |
|---|
| Type | 3.3" OLED display |
|---|---|
| Touch Screen | Yes |
| Display Form Factor | Built-in |
| Display Features | Display brightness control |
| FLASH Sony Cyber-shot DSC-TX200V |
|---|
| Camera Flash | Built-in flash |
|---|---|
| Flash Modes | Fill-in mode, slow synchro, auto mode, flash OFF mode, red-eye reduction |
| Red-Eye Reduction | Yes |
| Features | AF illuminator |
| Effective Flash Range | 0.08 m - 3.2 m: ISO auto |
| VIDEOGRAPHY / CAMCORDER Sony Cyber-shot DSC-TX200V |
|---|
| Digital Video Format | AVCHD, H.264 |
|---|---|
| Image Recording Format | JPEG |
| Max Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Microphone Operation Mode | Stereo |
| Microphone Features | Wind noise reduction |
| MEMORY Sony Cyber-shot DSC-TX200V |
|---|
| Memory Card Slot | Memory Stick Micro (M2) card, microSD card |
|---|---|
| Supported Memory Cards | microSD Card, microSDHC Card, Memory Stick Micro Mark2 |
| Image Storage |
JPEG 4896 x 3672 JPEG 4896 x 2752 JPEG 3648 x 2736 JPEG 2592 x 1944 JPEG 1920 x 1080 JPEG 640 x 480 |
| Video Capture |
AVCHD - 1920 x 1080 - 60 fps - 28Mbps AVCHD - 1920 x 1080 - 60 fps - 24Mbps AVCHD - 1920 x 1080 - 60 fps - 17Mbps AVCHD - 1440 x 1080 - 60 fps - 9Mbps H.264 - 1440 x 1080 - 30 fps - 12Mbps H.264 - 1280 x 720 - 30 fps - 6Mbps H.264 - 640 x 480 - 30 fps - 3Mbps |
| BATTERY AND CHARGING Sony Cyber-shot DSC-TX200V |
|---|
| Battery Type | Sony NP-BN Lithium Ion - manufacturer-specific |
|---|---|
| Details | 1 x Li-ion rechargeable battery - 630 mAh (included) |
| CONNECTIONS Sony Cyber-shot DSC-TX200V |
|---|
| Interface | HDMI, USB 2.0 |
|---|---|
| Print Standard | DPOF support |
| Connector Type |
USB 2.0 HDMI output |
| FEATURES Sony Cyber-shot DSC-TX200V |
|---|
| Self-Timer Delay | 10 sec, 2sec |
|---|---|
| Continuous Shooting Speed | 10 frames per second |
| Additional Features | Audio recording, built-in speaker, RGB primary colour filter, auto power save, histogram display, cropping an image, Intelligent Scene Recognition (iSCN), in-camera red-eye fix, takes photos while film recording, TransferJet support, Dynamic Range Optimizer, face detection, built-in help guide, Motion Detection Technology, 3D Sweep Panorama technology, Backlight Correction HDR, Intelligent Sweep Panorama, Intelligent AUTO (iAUTO), Unsharp Masking |
| OTHERS Sony Cyber-shot DSC-TX200V |
|---|
| Included Accessories | Battery charger, power adapter, USB cable, wrist strap, pen stylus |
|---|---|
| Software | Drivers & Utilities |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Underwater Use | Yes |
| Underwater Depth | Up to 5 m |
| Service & Support | Limited warranty - parts and labour - 1 year |
Similar Digital Cameras
Other Sony Cameras