Get the key specs, technical data, ratings and full review of Panasonic Lumix DMC-FZ4S all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best digital camera a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions sensor lens focusing viewfinder exposure & white balance display flash videography / camcorder memory battery and charging connections features others
| DESIGN AND DIMENSIONS Panasonic Lumix DMC-FZ4S |
|---|
| Product Type | Digital camera - compact |
|---|---|
| Lens Included | Leica |
| Height | 8.5 cm |
| Width | 10.8 cm |
| Depth | 6.8 cm |
| Weight | 0.3 kg |
| Enclosure Colour | Silver |
| Digital Zoom | 4x |
| Optical Zoom | 12x |
| SENSOR Panasonic Lumix DMC-FZ4S |
|---|
| Sensor Resolution | 4.0 Megapixel |
|---|---|
| Optical Sensor Type | CCD |
| Total Pixels | 4,200,000 pixels |
| Effective Sensor Resolution | 4,000,000 pixels |
| Optical Sensor Size | 1/2.5" |
| Image Stabiliser | Optical |
| Built-in Optical Image Stabiliser | Yes |
| LENS Panasonic Lumix DMC-FZ4S |
|---|
| Type | Leica zoom lens - 12x zoom - 6 - 72 mm - f/2.8-3.3 |
|---|---|
| Focal Length Equivalent to 35mm Camera | 35 - 420mm |
| Focus Adjustment | Automatic, manual |
| Min Focus Distance | 30 cm |
| Macro Focus Range | 5cm |
| Zoom Adjustment | Motorised drive |
| Lens Construction | 8 groups / 11 elements |
| Filter Size | 55 mm |
| Features | Aspherical lens |
| FOCUSING Panasonic Lumix DMC-FZ4S |
|---|
| Auto Focus | TTL contrast detection |
|---|---|
| Auto Focus Points (Zones) Qty | 9 |
| VIEWFINDER Panasonic Lumix DMC-FZ4S |
|---|
| Viewfinder Type | Built-in - electronic |
|---|---|
| Viewfinder Colour Support | Colour |
| Viewfinder Diagonal Size | 0.33" |
| Viewfinder Resolution | 114,000 pixels |
| Optical Viewfinder Field Coverage | 100% |
| EXPOSURE & WHITE BALANCE Panasonic Lumix DMC-FZ4S |
|---|
| ISO (Max) | 400 |
|---|---|
| Light Sensitivity | ISO 100, ISO 400, ISO 200, ISO 64, ISO auto |
| Exposure Metering | Multi-segment, centre-weighted, spot |
| Exposure Modes | Programme, automatic, manual, aperture-priority, shutter-priority |
| Shooting Programs | Portrait mode, party/indoor, surf & snow, night portrait, scenery, fireworks, night scene, panning, sports mode |
| Special Effects | Cool, Warm, Black & White, Sepia, Neutral, Vivid |
| White Balance | Custom, automatic, presets |
| White Balance Presets | Cloudy, Flash, daylight, halogen |
| Max Shutter Speed | 1/2000 sec |
| Min Shutter Speed | 8 sec |
| Exposure Compensation | ±2 EV range, in 1/3 EV steps |
| Auto Exposure Bracketing | 3 steps in 1/3, 1/2 or 1 EV steps |
| DISPLAY Panasonic Lumix DMC-FZ4S |
|---|
| Type | 1.5" LCD display |
|---|---|
| Display Format | 114,000 pixels |
| Display Form Factor | Built-in |
| FLASH Panasonic Lumix DMC-FZ4S |
|---|
| Camera Flash | Pop-up flash |
|---|---|
| Flash Modes | Fill-in mode, slow synchro, auto mode, flash OFF mode, red-eye reduction |
| Red-Eye Reduction | Yes |
| Features | AF illuminator |
| VIDEOGRAPHY / CAMCORDER Panasonic Lumix DMC-FZ4S |
|---|
| Digital Video Format | QuickTime |
|---|---|
| Image Recording Format | JPEG, TIFF |
| MEMORY Panasonic Lumix DMC-FZ4S |
|---|
| Memory Card Slot | SD card |
|---|---|
| Supported Memory Cards | MultiMediaCard, SD Memory Card |
| Memory Card | 8 MB SD |
| Image Storage |
TIFF 2304 x 1728 Fine JPEG 2304 x 1728 Standard JPEG 2304 x 1728 TIFF 1600 x 1200 Fine JPEG 1600 x 1200 Standard JPEG 1600 x 1200 TIFF 1280 x 960 Fine JPEG 1280 x 960 Standard JPEG 1280 x 960 TIFF 640 x 480 Fine JPEG 640 x 480 Standard JPEG 640 x 480 TIFF 1920 x 1080 Fine JPEG 1920 x 1080 Standard JPEG 1920 x 1080 |
| Video Capture |
QuickTime - 320 x 240 - 30 fps QuickTime - 320 x 240 - 10 fps |
| BATTERY AND CHARGING Panasonic Lumix DMC-FZ4S |
|---|
| Battery Type | Lithium Ion - manufacturer-specific |
|---|---|
| Details | Li-ion rechargeable battery - 680 mAh (included) |
| CONNECTIONS Panasonic Lumix DMC-FZ4S |
|---|
| Interface | Composite video/audio |
|---|---|
| Print Standard | DPOF support, PictBridge support |
| Connector Type |
USB Composite video output DC power input |
| FEATURES Panasonic Lumix DMC-FZ4S |
|---|
| Self-Timer Delay | 10 sec, 2sec |
|---|---|
| Continuous Shooting Speed | 2 frames per second, 4 frames per second |
| Additional Features | Built-in speaker, RGB primary colour filter, auto power save, date/time stamp, camera orientation detection, histogram display |
| OTHERS Panasonic Lumix DMC-FZ4S |
|---|
| Included Accessories | Lens hood, lens cap, hand strap, lens adaptor, USB cable, video cable, power adapter with battery charger |
|---|---|
| Software | Drivers & Utilities, ArcSoft PhotoImpression, ArcSoft PhotoBase, ArcSoft Panorama Maker |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
Similar Digital Cameras
Other Panasonic Cameras