Get the key specs, technical data, ratings and full review of Panasonic D-Snap SV-AS3 all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best digital camera a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions sensor lens exposure & white balance display flash videography / camcorder memory battery and charging connections features others
| DESIGN AND DIMENSIONS Panasonic D-Snap SV-AS3 |
|---|
| Product Type | Digital camera - compact with digital player / voice recorder |
|---|---|
| Height | 8.9 cm |
| Width | 5.3 cm |
| Depth | 2.1 cm |
| Weight | 75 g |
| Digital Zoom | 4x |
| SENSOR Panasonic D-Snap SV-AS3 |
|---|
| Sensor Resolution | 3.1 Megapixel |
|---|---|
| Optical Sensor Type | CCD |
| Total Pixels | 3,340,000 pixels |
| Effective Sensor Resolution | 3,100,000 pixels |
| Optical Sensor Size | 1/3.2" |
| LENS Panasonic D-Snap SV-AS3 |
|---|
| Type | 4.5 f/4.0 |
|---|---|
| Focal Length Equivalent to 35mm Camera | 35mm |
| Focus Adjustment | Focus free |
| Min Focus Distance | 60 cm |
| EXPOSURE & WHITE BALANCE Panasonic D-Snap SV-AS3 |
|---|
| ISO (Max) | 400 |
|---|---|
| Light Sensitivity | ISO 100, ISO 400, ISO 200, ISO auto |
| Exposure Metering | Evaluative |
| Exposure Modes | Programme, automatic |
| Shooting Programs | Night mode |
| White Balance | Custom, automatic, presets |
| White Balance Presets | Incandescent, cloudy, daylight |
| Max Shutter Speed | 1/2000 sec |
| Min Shutter Speed | 1/7.5 sec |
| Exposure Compensation | ±2 EV range, in 1/3 EV steps |
| Min Illumination | 80 lux |
| DISPLAY Panasonic D-Snap SV-AS3 |
|---|
| Type | 1.5" LCD display |
|---|---|
| Display Format | 61,600 pixels |
| Display Form Factor | Built-in |
| Display Features | Display brightness control |
| FLASH Panasonic D-Snap SV-AS3 |
|---|
| Camera Flash | Built-in flash |
|---|---|
| Flash Modes | Fill-in mode, auto mode, flash OFF mode, red-eye reduction |
| Red-Eye Reduction | Yes |
| Effective Flash Range | 0.8 m - 1.2 m |
| VIDEOGRAPHY / CAMCORDER Panasonic D-Snap SV-AS3 |
|---|
| Digital Video Format | MPEG-4 |
|---|---|
| Image Recording Format | JPEG |
| Microphone Operation Mode | Mono |
| MEMORY Panasonic D-Snap SV-AS3 |
|---|
| Memory Card Slot | SD card |
|---|---|
| Supported Memory Cards | SD Memory Card |
| Image Storage |
Fine JPEG 2016 x 1512: 29 - with 32MB card Normal JPEG 2016 x 1512: 58 - with 32MB card Fine JPEG 1600 x 1200: 42 - with 32MB card Normal JPEG 1600 x 1200: 87 - with 32MB card Fine JPEG 1280 x 960: 68 - with 32MB card Normal JPEG 1280 x 960: 130 - with 32MB card Fine JPEG 640 x 480: 160 - with 32MB card Normal JPEG 640 x 480: 330 - with 32MB card Fine JPEG 1920 x 1080: 44 - with 32MB card Normal JPEG 1920 x 1080: 87 - with 32MB card |
| Video Capture |
MPEG-4 - 320 x 240 - 30 fps MPEG-4 - 320 x 240 - 15 fps MPEG-4 - 320 x 240 - 10 fps MPEG-4 - 176 x 144 - 10 fps MPEG-4 - 176 x 144 - 6 fps |
| BATTERY AND CHARGING Panasonic D-Snap SV-AS3 |
|---|
| Battery Type | Lithium Ion - manufacturer-specific |
|---|---|
| Details | Li-ion rechargeable battery - 1050 mAh (included) |
| CONNECTIONS Panasonic D-Snap SV-AS3 |
|---|
| Print Standard | DPOF support, PictBridge support |
|---|---|
| Connector Type |
USB Headphones / remote control DC power input |
| FEATURES Panasonic D-Snap SV-AS3 |
|---|
| Self-Timer Delay | 10 sec, 2sec |
|---|---|
| Additional Features | RGB primary colour filter, auto power save, date/time stamp |
| OTHERS Panasonic D-Snap SV-AS3 |
|---|
| Included Accessories | Carrying strap, cleaning cloth, carrying case, power adapter, USB cable, remote control, earphones |
|---|---|
| Software | Drivers & Utilities |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
Similar Digital Cameras
Other Panasonic Cameras