Other Variants:
Get the key specs, technical data, ratings and full review of Olympus E-30 + Zuiko Digital 14-42mm all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best digital camera a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions sensor processor lens focusing viewfinder exposure & white balance display flash videography / camcorder memory battery and charging connections features others
| DESIGN AND DIMENSIONS Olympus E-30 + Zuiko Digital 14-42mm |
|---|
| Product Type | Digital camera - SLR with Live View mode |
|---|---|
| Lens Included | Zuiko Digital 14-42mm lens |
| Height | 10.8 cm |
| Width | 14.2 cm |
| Depth | 7.5 cm |
| Weight | 0.66 kg |
| Body Material | Glassfibre reinforced plastics |
| Optical Zoom | 3x |
| SENSOR Olympus E-30 + Zuiko Digital 14-42mm |
|---|
| Sensor Resolution | 12.3 Megapixel |
|---|---|
| Optical Sensor Type | Live MOS |
| Total Pixels | 13,100,000 pixels |
| Effective Sensor Resolution | 12,300,000 pixels |
| Optical Sensor Size | Four Thirds (17.3 x 13.0 mm) |
| Sensor Dust Reduction | Yes |
| Sensor Features | Supersonic Wave Filter (SWF) |
| Image Stabiliser | Optical (image sensor shift mechanism) |
| Built-in Optical Image Stabiliser | Yes |
| PROCESSOR Olympus E-30 + Zuiko Digital 14-42mm |
|---|
| Image Processor | TruePic III+ |
|---|
| LENS Olympus E-30 + Zuiko Digital 14-42mm |
|---|
| Type | Zoom lens - 3x zoom - 14 - 42 mm - f/3.5-5.6 Four Thirds |
|---|---|
| Focal Length Equivalent to 35mm Camera | 28 - 84mm |
| Focus Adjustment | Automatic, manual |
| Min Focus Distance | 25 cm |
| Zoom Adjustment | Manual |
| Lens Construction | 8 groups / 10 elements |
| Filter Size | 58 mm |
| Lens Mounting Type | Four Thirds |
| Features | Internal focusing system, ED glass |
| FOCUSING Olympus E-30 + Zuiko Digital 14-42mm |
|---|
| Auto Focus | TTL contrast and phase detection |
|---|---|
| Auto Focus Points (Zones) Qty | 11 |
| Face Detection | Yes |
| VIEWFINDER Olympus E-30 + Zuiko Digital 14-42mm |
|---|
| Viewfinder Type | Optical - fixed eye-level pentaprism |
|---|---|
| Optical Viewfinder Field Coverage | 98% |
| Optical Viewfinder Magnification | 1.02x |
| Optical Viewfinder Dioptric Correction Range | -3 to +1 |
| Viewfinder Frames | Autofocus frame |
| Viewfinder Information | Shutter speed, exposure compensation, AE lock, AF-in-focus, flash charge completion, aperture, frame counter, white balance, metering system, Exposure Mode, battery status, record mode, ISO sensitivity |
| Field of View Crop Factor | 2 |
| EXPOSURE & WHITE BALANCE Olympus E-30 + Zuiko Digital 14-42mm |
|---|
| ISO (Max) | 3200 |
|---|---|
| Light Sensitivity | ISO auto (200-800), ISO 100-3200, ISO auto (200-3200) |
| Exposure Metering | Multi-segment, centre-weighted, spot |
| Exposure Metering Zones | 49 |
| Exposure Modes | Automatic, manual, aperture-priority, shutter-priority |
| Special Effects | Sepia, Monotone, Black & White Red filter, Black & White Yellow filter, Vivid, yellow, green, red, Custom Effect, Black & White Orange filter, soft focus, Black & White Green filter, Muted, portrait, orange, Grainy Film, Light Tone, Pop Art, Pale & Light Colour, pin hole |
| White Balance | Custom, automatic, presets |
| White Balance Presets | Sunlight, tungsten light, shade, overcast, fluorescent light (cool white), fluorescent light (daylight), fluorescent light (warm white), 3000K - 7500K |
| Max Shutter Speed | 1/8000 sec |
| Min Shutter Speed | 30 min |
| Exposure Compensation | ±5 EV range, in 1, 1/2 or 1/3 EV steps |
| Auto Exposure Bracketing | 5 steps in 1/3, 1/2 or 1 EV steps |
| White Balance Bracketing | Yes |
| X-sync Speed | 1/250sec |
| Exposure Range | EV 1-20 (ISO 100) |
| DISPLAY Olympus E-30 + Zuiko Digital 14-42mm |
|---|
| Type | 2.7" LCD display |
|---|---|
| Display Format | 230,000 pixels |
| Display Form Factor | Rotating |
| Display Features | Contrast control, display brightness control |
| FLASH Olympus E-30 + Zuiko Digital 14-42mm |
|---|
| Camera Flash | Pop-up flash |
|---|---|
| Guide Number (m / ISO 100) | 13 |
| Flash Modes | Fill-in mode, rear curtain sync, slow synchro, auto mode, flash OFF mode, red-eye reduction |
| Red-Eye Reduction | Yes |
| Features | AF illuminator, flash +/- compensation |
| VIDEOGRAPHY / CAMCORDER Olympus E-30 + Zuiko Digital 14-42mm |
|---|
| Image Recording Format | JPEG, RAW, RAW + JPEG |
|---|
| MEMORY Olympus E-30 + Zuiko Digital 14-42mm |
|---|
| Memory Card Slot | CompactFlash Card, xD-Picture Card |
|---|---|
| Supported Memory Cards | CompactFlash, xD-Picture Card, Microdrive |
| Image Storage |
RAW 4032 x 3024 Super-fine JPEG 4032 x 3024 - 6.8 MB Fine JPEG 4032 x 3024 - 4.7 MB Normal JPEG 4032 x 3024 - 2.2 MB Basic JPEG 4032 x 3024 - 1.5 MB Super-fine JPEG 3200 x 2400 - 5.3 MB Fine JPEG 3200 x 2400 - 3.7 MB Normal JPEG 3200 x 2400 - 1.7 MB Basic JPEG 3200 x 2400 - 1.1 MB Super-fine JPEG 2560 x 1920 - 3.6 MB Fine JPEG 2560 x 1920 - 2.2 MB Normal JPEG 2560 x 1920 - 1.1 MB Basic JPEG 2560 x 1920 - 0.7 MB Super-fine JPEG 1600 x 1200 - 1.3 MB Fine JPEG 1600 x 1200 - 0.8 MB Normal JPEG 1600 x 1200 - 0.5 MB Basic JPEG 1600 x 1200 - 0.3 MB Super-fine JPEG 1280 x 960 - 0.8 MB Fine JPEG 1280 x 960 - 0.5 MB Normal JPEG 1280 x 960 - 0.3 MB Basic JPEG 1280 x 960 - 0.2 MB Super-fine JPEG 1024 x 768 - 0.5 MB Fine JPEG 1024 x 768 - 0.4 MB Normal JPEG 1024 x 768 - 0.2 MB Basic JPEG 1024 x 768 - 0.1 MB Super-fine JPEG 640 x 480 - 0.2 MB Fine JPEG 640 x 480 - 0.2 MB Normal JPEG 640 x 480 - 0.1 MB Basic JPEG 640 x 480 - 0.1 MB |
| BATTERY AND CHARGING Olympus E-30 + Zuiko Digital 14-42mm |
|---|
| Battery Type | Olympus BLM-1 Lithium Ion |
|---|---|
| Details | Olympus BLM-1 Li-ion rechargeable battery - 1500 mAh (included) |
| CONNECTIONS Olympus E-30 + Zuiko Digital 14-42mm |
|---|
| Interface | Composite video/audio, USB 2.0 |
|---|---|
| Print Standard | Direct print, DPOF support, PictBridge support, PRINT Image Matching |
| Flash Terminal | Hot shoe |
| Connector Type |
USB Composite video output DC power input |
| FEATURES Olympus E-30 + Zuiko Digital 14-42mm |
|---|
| Self-Timer Delay | 2sec, 12sec |
|---|---|
| Continuous Shooting Speed | 5 frames per second |
| Additional Features | RGB primary colour filter, auto power save, depth-of-field preview button, sharpness control, digital image rotation, histogram display, cropping an image, resizing an image, saturation control, LCD live view mode, in-camera red-eye fix, shadow point display, highlight point display, Shadow Adjustment Technology, in-camera RAW processing |
| OTHERS Olympus E-30 + Zuiko Digital 14-42mm |
|---|
| Included Accessories | Battery charger, dust cap, body cap, lens cap, shoulder strap, USB cable, video cable |
|---|---|
| Software | Drivers & Utilities, Olympus Master |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
Similar Digital Cameras
Other Olympus Cameras