Get the key specs, technical data, ratings and full review of Rollei XS-8 all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best digital camera a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions sensor lens focusing exposure & white balance display flash videography / camcorder memory battery and charging connections features others
| DESIGN AND DIMENSIONS Rollei XS-8 |
|---|
| Product Type | Digital camera - compact |
|---|---|
| Body Material | Aluminium |
| Enclosure Colour | Black |
| Digital Zoom | 4x |
| Optical Zoom | 3x |
| SENSOR Rollei XS-8 |
|---|
| Sensor Resolution | 8.0 Megapixel |
|---|---|
| Optical Sensor Type | CCD |
| Effective Sensor Resolution | 8,000,000 pixels |
| Optical Sensor Size | 1/2.5" |
| LENS Rollei XS-8 |
|---|
| Type | Zoom lens - 3x zoom - 5.7 - 17.1 mm - f/2.9-5.2 |
|---|---|
| Focal Length Equivalent to 35mm Camera | 34 - 102mm |
| Focus Adjustment | Automatic |
| Min Focus Distance | 40 cm |
| Macro Focus Range | 10cm |
| Zoom Adjustment | Motorised drive |
| Features | Built-in lens shield |
| FOCUSING Rollei XS-8 |
|---|
| Auto Focus | TTL contrast detection |
|---|---|
| Face Detection | Yes |
| EXPOSURE & WHITE BALANCE Rollei XS-8 |
|---|
| ISO (Max) | 400 |
|---|---|
| Light Sensitivity | ISO 100, ISO 400, ISO 200, ISO 64, ISO auto |
| Exposure Metering | Multi-segment, centre-weighted, spot |
| Exposure Modes | Programme, automatic |
| Special Effects | Negative, Black & White, Sepia, blue, green, red |
| White Balance | Custom, automatic, presets |
| White Balance Presets | Cloudy, tungsten light, daylight, fluorescent light (cool white), fluorescent light (daylight) |
| Max Shutter Speed | 1/2000 sec |
| Min Shutter Speed | 1/2 sec |
| Exposure Compensation | ±2 EV range, in 1/3 EV steps |
| Auto Exposure Bracketing | 3 steps |
| DISPLAY Rollei XS-8 |
|---|
| Type | 3" LCD display |
|---|---|
| Display Format | 230,000 pixels |
| Display Form Factor | Built-in |
| Display Features | Display brightness control |
| FLASH Rollei XS-8 |
|---|
| Camera Flash | Built-in flash |
|---|---|
| Flash Modes | Fill-in mode, slow synchro, auto mode, flash OFF mode, red-eye reduction |
| Red-Eye Reduction | Yes |
| Effective Flash Range | 0.5 m - 2.4 m |
| VIDEOGRAPHY / CAMCORDER Rollei XS-8 |
|---|
| Digital Video Format | AVI, MJPEG |
|---|---|
| Image Recording Format | JPEG |
| Microphone Operation Mode | Mono |
| MEMORY Rollei XS-8 |
|---|
| Memory Card Slot | SD card |
|---|---|
| Supported Memory Cards | SD Memory Card, SDHC Memory Card |
| Image Storage |
JPEG 3264 x 2448 JPEG 2816 x 2112 JPEG 2272 x 1704 JPEG 1600 x 1200 JPEG 640 x 480 JPEG 320 x 240 |
| Video Capture |
AVI - 640 x 480 - 30 fps AVI - 320 x 240 - 30 fps |
| RAM Installed | 32 MB |
| BATTERY AND CHARGING Rollei XS-8 |
|---|
| Battery Type | Lithium Ion - manufacturer-specific |
|---|---|
| Details | Li-ion rechargeable battery - 820 mAh (included) |
| CONNECTIONS Rollei XS-8 |
|---|
| Interface | Composite video/audio, USB 2.0 |
|---|---|
| Print Standard | Direct print, DPOF support, PictBridge support |
| Connector Type |
Composite video output USB |
| FEATURES Rollei XS-8 |
|---|
| Self-Timer Delay | 10 sec, 2sec |
|---|---|
| Additional Features | Audio recording, built-in speaker, date/time stamp, histogram display, in-camera red-eye removal, Smile Detection technology |
| OTHERS Rollei XS-8 |
|---|
| Included Accessories | Carrying strap, USB cable, audio / video cable, power adapter with battery charger |
|---|---|
| Software | Drivers & Utilities |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
Similar Digital Cameras
Other Rollei Cameras