Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of Intel Xeon Platinum 8480+ all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best CPU a solid base with our comprehensive overview.
| GENERAL Intel Xeon Platinum 8480+ |
|---|
| Product Type | Processor |
|---|
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 3.66 cm |
|---|---|
| Width | 28.73 cm |
| Depth | 22.23 cm |
| Weight | 680 g |
| PROCESSOR Intel Xeon Platinum 8480+ |
|---|
| Type | Intel Xeon Platinum 8480+ |
|---|
| ARCHITECTURE |
|---|
| Processor Qty | 1 |
|---|---|
| Compatible Processor Socket | FCLGA4677 Socket |
| Thermal Design Power | 350 W |
| Architecture Features | Hyper-Threading Technology, Intel Virtualization Technology, Intel 64 Technology, Intel Turbo Boost Technology 2.0, Intel Deep Learning Boost (DL Boost) |
| PERFORMANCE |
|---|
| Number of Cores | 56-core |
|---|---|
| Number of Threads | 112 threads |
| Clock Speed (Frequency) | 2 GHz |
| Max Turbo Speed | 3.8 GHz |
| CACHE MEMORY |
|---|
| Cache | 105 MB |
|---|---|
| Cache Memory Details | L3 - 105 MB |
Similar CPUs
Other HPE CPUs
Popular Comparisons with Intel Xeon Platinum 8480+ :