Complete technical specifications, details, benchmarks and review of Intel Xeon Platinum 8462Y+. Find out how your chosen processor stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the CPU comparison feature.
| GENERAL Intel Xeon Platinum 8462Y+ |
|---|
| Product Type | Processor |
|---|
| PROCESSOR Intel Xeon Platinum 8462Y+ |
|---|
| Type | Intel Xeon Platinum 8462Y+ |
|---|
| ARCHITECTURE |
|---|
| Processor Qty | 1 |
|---|---|
| Thermal Design Power | 300 W |
| Architecture Features | Hyper-Threading Technology, Intel Turbo Boost Technology 2.0, Intel Speed Shift Technology |
| PERFORMANCE |
|---|
| Number of Cores | 32-core |
|---|---|
| Number of Threads | 64 threads |
| Clock Speed (Frequency) | 2.8 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.1 GHz |
| CACHE MEMORY |
|---|
| Cache | 60 MB |
|---|---|
| Cache Memory Details | L3 - 60 MB |
Similar CPUs
Other HPE CPUs
Popular Comparisons with Intel Xeon Platinum 8462Y+ :