Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of AMD Sempron LE-1100 all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best CPU a solid base with our comprehensive overview.
| GENERAL AMD Sempron LE-1100 |
|---|
| Product Type | Processor |
|---|
| PROCESSOR AMD Sempron LE-1100 |
|---|
| Type | AMD Sempron LE-1100 |
|---|
| ARCHITECTURE |
|---|
| Processor Qty | 1 |
|---|---|
| Compatible Processor Socket | Socket AM2 |
| Power Efficiency | Energy Efficient |
| Manufacturing Process | 65 nm |
| Thermal Design Power | 45 W |
| Thermal Specification | 65 °C |
| Architecture Features | AMD64 technology |
| PERFORMANCE |
|---|
| Clock Speed (Frequency) | 1.9 GHz |
|---|---|
| 64-bit Computing | Yes |
| CACHE MEMORY |
|---|
| Cache Level 1 Size | 128 KB |
|---|---|
| Cache Memory Details |
L1 - 128 KB L2 - 256 KB |
| Installed Size | 256 KB |
| EXPANSION & CONNECTIVITY AMD Sempron LE-1100 |
|---|
| Compatible Slots | 1 x processor - Socket AM2 |
|---|
| MISCELLANEOUS AMD Sempron LE-1100 |
|---|
| Included Accessories | Cooler (fansink) |
|---|---|
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Similar CPUs
Other AMD CPUs