Complete technical specifications, details, benchmarks and review of AMD Athlon X2 BE-2300. Find out how your chosen processor stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the CPU comparison feature.
| GENERAL AMD Athlon X2 BE-2300 |
|---|
| Product Type | Processor |
|---|
| PROCESSOR AMD Athlon X2 BE-2300 |
|---|
| Type | AMD Athlon X2 BE-2300 |
|---|
| ARCHITECTURE |
|---|
| Processor Qty | 1 |
|---|---|
| Compatible Processor Socket | Socket AM2 |
| Power Efficiency | Energy Efficient |
| Core Voltage | 1.25 V |
| Manufacturing Process | 65 nm |
| Thermal Design Power | 45 W |
| Thermal Specification | 78 °C |
| Architecture Features | 3DNow! instructions set, HyperTransport technology, AMD64 technology, integrated memory controller |
| PERFORMANCE |
|---|
| Number of Cores | Dual-Core |
|---|---|
| Clock Speed (Frequency) | 1.9 GHz |
| 64-bit Computing | Yes |
| CACHE MEMORY |
|---|
| Cache Memory Details | L2 - 1 MB - 2 x 512 KB |
|---|---|
| Installed Size | 1 MB |
| EXPANSION & CONNECTIVITY AMD Athlon X2 BE-2300 |
|---|
| Compatible Slots | 1 x processor - Socket AM2 |
|---|
| MISCELLANEOUS AMD Athlon X2 BE-2300 |
|---|
| Included Accessories | Cooler (fansink) |
|---|---|
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Similar CPUs
Other AMD CPUs