lightweight and portable
responsive touch screen
affordable business option
solid build quality
efficient battery life
limited storage capacity
moderate processor speed
fewer connectivity ports
no dedicated graphics
innovative 2-in-1 design
sharp full hd display
responsive touchscreen
solid build quality
decent processor performance
average battery life
limited port selection
noisy under load
modest graphics capability
|---|
| Product Type | Tablet - no keyboard | Tablet - with detachable keyboard |
|---|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 24.5 cm x 17.5 cm x 0.83 cm | - |
| Dimensions (WxDxH) - tablet | - | 29.2 cm x 21 cm x 9 mm |
| Dimensions (WxDxH) / Weight Details | - | 29.3 cm x 22.4 cm x 5.5 mm / 330 g - keyboard dock 29.2 cm x 21 cm x 9 mm / 750 g - tablet |
| Weight | 521 g | 750 g |
| Case Material | Magnesium alloy | Magnesium-aluminum alloy |
| Colour | Platinum | Golden | Black |
| DISPLAY | Microsoft Surface Go 4 for Business | Lenovo IdeaPad Miix 700-12ISK (80QL) |
|---|
| Screen Size (Type) | 10.5" | 12" - IPS |
|---|---|---|
| Touchscreen | Yes (10-point multi-touch) | Yes (10-point multi-touch) |
| Screen Resolution | 1920 x 1280 | 2160 x 1440 (Full HD Plus) |
| Pixel Density (ppi) | 350 | - |
| Widescreen | Yes | Yes |
| Image Aspect Ratio | 3:2 | 3:2 |
| Image Brightness | 350 cd/m² | 400 cd/m² |
| Features | Corning Gorilla glass 3, PixelSense | - |
| PROCESSOR | Microsoft Surface Go 4 for Business | Lenovo IdeaPad Miix 700-12ISK (80QL) |
| CPU | Intel N-series N200 / 1 GHz | Intel Core m3 (6th Gen) 6Y30 / 0.9 GHz |
| Max Turbo Speed | 3.7 GHz | 2.2 GHz |
| Number of Cores | Quad-Core | Dual-Core |
| Cache | 6 MB | 4 MB |
| MEMORY | Microsoft Surface Go 4 for Business | Lenovo IdeaPad Miix 700-12ISK (80QL) |
| RAM | 8 GB | 4 GB (provided memory is soldered) |
| RAM Type | LPDDR5 SDRAM | LPDDR3 SDRAM |
| Speed | - | 1600 MHz |
| Rated Speed | - | 1600 MHz |