versatile 2-in-1 design
responsive touch screen
solid build quality
decent processing power
affordable price
average battery life
heavier than competitors
no thunderbolt support
limited graphics performance
innovative 2-in-1 design
sharp full hd display
responsive touchscreen
solid build quality
decent processor performance
average battery life
limited port selection
noisy under load
modest graphics capability
| DESIGN AND DIMENSIONS | Lenovo Miix 520-12IKB (81CG) | Lenovo IdeaPad Miix 700-12ISK (80QL) |
|---|
| Product Type | Tablet - with detachable keyboard | Tablet - with detachable keyboard |
|---|---|---|
| Dimensions (WxDxH) - tablet | 30 cm x 20.5 cm x 0.99 cm | 29.2 cm x 21 cm x 9 mm |
29.3 cm x 22.4 cm x 5.5 mm / 330 g - keyboard dock 29.2 cm x 21 cm x 9 mm / 750 g - tablet |
| Weight | 880 g | 750 g |
| Case Material | Magnesium-aluminum alloy | Magnesium-aluminum alloy |
| Colour | Platinum | Golden | Black |
| DISPLAY | Lenovo Miix 520-12IKB (81CG) | Lenovo IdeaPad Miix 700-12ISK (80QL) |
|---|
| Screen Size (Type) | 12.2" - IPS | 12" - IPS |
|---|---|---|
| Touchscreen | Yes (10-point multi-touch) | Yes (10-point multi-touch) |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 (WUXGA) | 2160 x 1440 (Full HD Plus) |
| Widescreen | Yes | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:10 | 3:2 |
| Image Brightness | 320 cd/m² | 400 cd/m² |
| Features | Glossy | - |
| PROCESSOR | Lenovo Miix 520-12IKB (81CG) | Lenovo IdeaPad Miix 700-12ISK (80QL) |
| CPU | Intel Core i5 (8th Gen) 8250U / 1.6 GHz | Intel Core m3 (6th Gen) 6Y30 / 0.9 GHz |
| Max Turbo Speed | 3.4 GHz | 2.2 GHz |
| Number of Cores | Quad-Core | Dual-Core |
| Cache | 6 MB | 4 MB |
| MEMORY | Lenovo Miix 520-12IKB (81CG) | Lenovo IdeaPad Miix 700-12ISK (80QL) |
| RAM | 4 GB (provided memory is soldered) | 4 GB (provided memory is soldered) |
| RAM Type | DDR4 SDRAM | LPDDR3 SDRAM |
| Speed | 2133 MHz | 1600 MHz |
| Rated Speed | 2133 MHz | 1600 MHz |