Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) Review
flexible 2-in-1 design
responsive touchscreen display
lightweight and portable
solid build quality
affordable price point
average battery life
modest processor speed
limited storage capacity
no dedicated graphics
Lenovo 13w Yoga Gen 2 (82YS) Review
versatile 360-degree hinge
responsive touchscreen display
lightweight design
solid build quality
competitive price point
moderate battery life
average processor performance
limited storage capacity
no dedicated GPU
Laptop Comparison and Tests
Difference between Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) and Lenovo 13w Yoga Gen 2 (82YS)
83 % - Design
66 % - Display
72 % - Performance
73 % - Connectivity
72 % - Battery
85 % - Design
72 % - Display
70 % - Performance
86 % - Connectivity
75 % - Battery
Laptop Specifications Comparison
Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) vs. Lenovo 13w Yoga Gen 2 (82YS) Comparison Chart
DESIGN AND DIMENSIONS Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) Lenovo 13w Yoga Gen 2 (82YS)
Product Type Notebook - flip design Notebook - flip design
Dimensions (WxDxH) 32.8 cm x 22.9 cm x 1.76 cm 30.5 cm x 21.68 cm x 1.76 cm
Weight 1.67 kg 1.517 kg
Case Material Polycarbonate, glass-fibre Aluminium (top), polycarbonate ABS (bottom)
Colour Mineral grey Thunder black
DISPLAY Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) Lenovo 13w Yoga Gen 2 (82YS)
Screen Size (Type) 14" - TN 13.3" - IPS
Touchscreen Yes (10-point multi-touch) Yes (10-point multi-touch)
LCD Backlight Technology LED backlight -
Screen Resolution 1366 x 768 (HD) 1920 x 1200 (WUXGA)
Widescreen Yes Yes
Image Aspect Ratio 16:9 16:10
Image Brightness 250 cd/m² 300 cd/m²
Colour Gamut - 45% NTSC
PROCESSOR Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) Lenovo 13w Yoga Gen 2 (82YS)
CPU Intel Pentium Gold 4415U / 2.3 GHz AMD Ryzen 5 7530U / 2 GHz
Max Turbo Speed - 4.5 GHz
Number of Cores Dual-Core 6-core
Cache 2 MB L3 - 16 MB
64-bit Computing Yes -
Features Integrated memory controller Integrated memory controller
MEMORY Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) Lenovo 13w Yoga Gen 2 (82YS)
RAM 4 GB (1 x 4 GB) 16 GB (1 x 16 GB + 16 GB (soldered))
Max RAM Supported 16 GB 16 GB
RAM Type DDR4 SDRAM DDR4 SDRAM
Speed 2133 MHz 3200 MHz
Rated Speed 2400 MHz 3200 MHz
Form Factor SO-DIMM 260-pin SO-DIMM 260-pin
Slots Qty 1 1
Empty Slots 0 0
STORAGE Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) Lenovo 13w Yoga Gen 2 (82YS)
AUDIO & VIDEO Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) Lenovo 13w Yoga Gen 2 (82YS)
Graphics Processor (GPU) Intel HD Graphics 610 AMD Radeon Graphics
Max Monitors Supported - 3 external monitor(s)
Camera Yes - 720p Yes - 1080p (front)
Resolution 1 Megapixel 5 Megapixel (rear)
Camera Features - Privacy shutter, rear camera with auto focus, front camera with fixed focus
Codec - Realtek ALC3287
Compliant Standards High Definition Audio, Dolby Audio Premium High Definition Audio, Dolby Audio
Audio Features Output: Harman audio technology -
COMMUNICATIONS Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) Lenovo 13w Yoga Gen 2 (82YS)
Wireless 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.1
Wireless Controller M.2 Card Realtek RTL8852BE - M.2 Card
Features Single stream (1x1) -
BATTERY Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) Lenovo 13w Yoga Gen 2 (82YS)
Technology Lithium Ion 4-cell lithium polymer
Battery Capacity (Size) 45 Wh 51 Wh
Battery Life Up to 10 hours Up to 14.83 hours
Battery Run Time - Local video (1080p) playback time (150 nits): up to 14.83 hours
AC ADAPTER Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) Lenovo 13w Yoga Gen 2 (82YS)
Input AC 120/230 V (50/60 Hz) AC 100-240 V (50/60 Hz)
Output 65 Watt 65 Watt
INPUT Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) Lenovo 13w Yoga Gen 2 (82YS)
Type Keyboard, touchpad Keyboard, digitizer, touchpad, digital pen
Keyboard Backlight - Yes
CONNECTIONS & EXPANSIONS Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) Lenovo 13w Yoga Gen 2 (82YS)
Interfaces USB 3.1 Gen 1
USB 3.1 Gen 1 (Always On)
USB-C 3.1 Gen 1
HDMI
Headphone/microphone combo jack
USB 3.2 Gen 1
USB 3.2 Gen 1 (Always On)
2 x USB-C 3.2 Gen 1 (supports DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery 3.0)
HDMI
Memory Card Reader 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card) 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card)
SOFTWARE Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) Lenovo 13w Yoga Gen 2 (82YS)
Operating System (OS) Windows 10 Home 64-bit Edition - English Windows 11 Pro
Software Included Microsoft Office (Trial) -
MISCELLANEOUS Lenovo Yoga 530-14IKB (81EK) Lenovo 13w Yoga Gen 2 (82YS)
Included Accessories Power adapter USB-C power adapter, Lenovo Integrated Pen
Integrated Options Accelerometer Accelerometer, hall sensor
Security Slot Type Kensington mini security slot Kensington NanoSaver security slot
Theft/Intrusion Protection Security lock slot (cable lock sold separately) -
Compliant Standards RoHS RoHS, Energy-Related Products (ErP) Lot 6, TCG Certified, TCO Certified 9.0
SAR Value 1.39 W/kg (body), 1.39 W/kg (limb) -
Max Operating Temperature - 35 °C
Min Operating Temperature - 5 °C
Humidity Range Operating - 8 - 95%