Lenovo Yoga 520-14IKB (80X8) Comparison Chart
DESIGN AND DIMENSIONS Lenovo Yoga 520-14IKB (80X8) -
Product Type Notebook - flip design -
Dimensions (WxDxH) 33 cm x 23.5 cm x 1.99 cm -
Weight 1.74 kg -
Colour Onyx black -
DISPLAY Lenovo Yoga 520-14IKB (80X8) -
Screen Size (Type) 14" -
Touchscreen Yes (10-point multi-touch) -
LCD Backlight Technology LED backlight -
Screen Resolution 1366 x 768 (HD) -
Widescreen Yes -
Image Aspect Ratio 16:9 -
PROCESSOR Lenovo Yoga 520-14IKB (80X8) -
CPU Intel Core i3 (7th Gen) 7100U / 2.4 GHz -
Number of Cores Dual-Core -
Cache 3 MB -
64-bit Computing Yes -
Features Integrated memory controller -
MEMORY Lenovo Yoga 520-14IKB (80X8) -
RAM 8 GB (1 x 8 GB) -
Max RAM Supported 16 GB -
RAM Type DDR4 SDRAM -
Speed 2133 MHz -
Rated Speed 2400 MHz -
Form Factor SO-DIMM 260-pin -
Slots Qty 1 -
Empty Slots 0 -
STORAGE Lenovo Yoga 520-14IKB (80X8) -
Main Storage Size (HDD/SSD) 128 GB SSD M.2 PCIe - NVM Express (NVMe) - Samsung -
AUDIO & VIDEO Lenovo Yoga 520-14IKB (80X8) -
Graphics Processor (GPU) Intel HD Graphics 620 -
Camera Yes - 720p -
Sound Stereo speakers, dual array microphone -
Compliant Standards Dolby Audio Premium -
Audio Features Harman audio technology -
COMMUNICATIONS Lenovo Yoga 520-14IKB (80X8) -
Wireless 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 -
Wireless Controller Intel Dual Band Wireless-AC 3165 -
BATTERY Lenovo Yoga 520-14IKB (80X8) -
Technology 2-cell Lithium Ion -
Battery Capacity (Size) 35 Wh -
Battery Life Up to 10.4 hours -
AC ADAPTER Lenovo Yoga 520-14IKB (80X8) -
Input AC 120/230 V (50/60 Hz) -
Output 45 Watt, 20 V, 2.25 A -
INPUT Lenovo Yoga 520-14IKB (80X8) -
Type Keyboard, touchpad -
Keyboard Backlight Yes -
Features Multi-touch touchpad, buttonless touchpad -
CONNECTIONS & EXPANSIONS Lenovo Yoga 520-14IKB (80X8) -
Interfaces USB 3.0
USB 3.0 (Always On)
USB-C 3.0
HDMI
Headphone/microphone combo jack
Memory Card Reader 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card) -