flexible 360-degree hinge
compact and portable
touchscreen functionality
affordable price point
solid build quality
modest battery life
limited storage capacity
basic processor performance
low-resolution display
flexible 2-in-1 design
responsive touchscreen
lightweight portability
affordable price point
solid build quality
average battery life
moderate processor speed
limited storage capacity
no dedicated graphics
| DESIGN AND DIMENSIONS | Lenovo Yoga 310-11IAP (80U2) | Lenovo IdeaPad C340-14API (81N6) |
|---|
| Product Type | Notebook - flip design | Notebook - flip design |
|---|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 29.5 cm x 20.5 cm x 2.09 cm | 32.8 cm x 22.9 cm x 1.79 cm |
| Weight | 1.35 kg | 1.65 kg |
| Case Material | - | Polycarbonate, polycarbonate ABS, glass-fibre |
| Colour | Ebony black | Platinum grey |
| DISPLAY | Lenovo Yoga 310-11IAP (80U2) | Lenovo IdeaPad C340-14API (81N6) |
|---|
| Screen Size (Type) | 11.6" - TN | 14" - TN |
|---|---|---|
| Touchscreen | Yes (10-point multi-touch) | Yes (10-point multi-touch) |
| LCD Backlight Technology | LED backlight | LED backlight |
| Screen Resolution | 1366 x 768 (HD) | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Widescreen | Yes | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 | 16:9 |
| Image Brightness | - | 220 cd/m² |
| Features | Anti-glare | Glossy |
| PROCESSOR | Lenovo Yoga 310-11IAP (80U2) | Lenovo IdeaPad C340-14API (81N6) |
| CPU | Intel Pentium N4200 / 1.1 GHz | AMD Ryzen 3 3200U / 2.6 GHz |
| Max Turbo Speed | 2.5 GHz | 3.5 GHz |
| Number of Cores | Quad-Core | Dual-Core |
| Cache | 2 MB | L3 - 4 MB |
| 64-bit Computing | Yes | Yes |
| Features | Integrated memory controller | Integrated memory controller |
| MEMORY | Lenovo Yoga 310-11IAP (80U2) | Lenovo IdeaPad C340-14API (81N6) |
| RAM | 4 GB (provided memory is soldered) | 8 GB (1 x 4 GB + 4 GB (soldered)) |
| Max RAM Supported | - | 8 GB |
| RAM Type | DDR3L SDRAM | DDR4 SDRAM |
| Speed | 1600 MHz | 2400 MHz |
| Rated Speed | 1600 MHz | 2400 MHz |
| Form Factor | - | SO-DIMM 260-pin |
| Slots Qty | - | 1 |
| Empty Slots | - | 0 |
| STORAGE | Lenovo Yoga 310-11IAP (80U2) | Lenovo IdeaPad C340-14API (81N6) |
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 32 GB eMMC | 128 GB SSD M.2 2280 SATA 6Gb/s |
| AUDIO & VIDEO | Lenovo Yoga 310-11IAP (80U2) | Lenovo IdeaPad C340-14API (81N6) |
| Graphics Processor (GPU) | Intel HD Graphics 505 | AMD Radeon Vega 3 |
| Camera | Yes - 720p | Yes - 720p |
| Resolution | - | 1 Megapixel |
| Camera Features | - | Privacy shutter |
| Sound | Stereo speakers, microphone | Stereo speakers, dual array microphone |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Audio | High Definition Audio, Dolby Audio |
| COMMUNICATIONS | Lenovo Yoga 310-11IAP (80U2) | Lenovo IdeaPad C340-14API (81N6) |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2 |
| Wireless Controller | Intel Dual Band Wireless-AC 3165 | M.2 Card |
| Network Interface | Gigabit Ethernet | - |
| Features | - | Single stream (1x1) |
| BATTERY | Lenovo Yoga 310-11IAP (80U2) | Lenovo IdeaPad C340-14API (81N6) |
| Technology | 2-cell Lithium Ion | Lithium Ion |
| Battery Capacity (Size) | 30 Wh | 45 Wh |
| Battery Life | Up to 6 hours | Up to 10 hours |
| AC ADAPTER | Lenovo Yoga 310-11IAP (80U2) | Lenovo IdeaPad C340-14API (81N6) |
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Output | 45 Watt, 20 V, 2.25 A | 65 Watt |
| INPUT | Lenovo Yoga 310-11IAP (80U2) | Lenovo IdeaPad C340-14API (81N6) |
| Type | Keyboard, touchpad | Keyboard, touchpad |
| Features | Multi-touch touchpad | Multi-touch touchpad |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS | Lenovo Yoga 310-11IAP (80U2) | Lenovo IdeaPad C340-14API (81N6) |
| Interfaces | 2 x USB 2.0 USB 3.0 (Always On) HDMI Headphone/microphone combo jack LAN |
USB 3.1 Gen 1 USB 3.1 Gen 1 (Always On) USB-C 3.1 Gen 1 HDMI Headphone/microphone combo jack |
| Memory Card Reader | 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card) | 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card) |
| SOFTWARE | Lenovo Yoga 310-11IAP (80U2) | Lenovo IdeaPad C340-14API (81N6) |
| Operating System (OS) | Windows 10 in S mode 64-bit Edition - English | Windows 10 Home in S mode - English |
| Software Included | - | Microsoft Office (30 days trial) |
| MISCELLANEOUS | Lenovo Yoga 310-11IAP (80U2) | Lenovo IdeaPad C340-14API (81N6) |
| Included Accessories | Power adapter | Power adapter |
| Security | - | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Security Slot Type | Kensington security slot | - |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) | - |
| Features | - | Administrator password, hard drive password, power-on password, RapidCharge |
| Compliant Standards | - | RoHS, Energy-Related Products (ErP) Lot 3 |
| SAR Value | - | 0.82 W/kg (body), 0.82 W/kg (limb) |