flexible 360-degree hinge
compact and portable
touchscreen functionality
affordable price point
solid build quality
modest battery life
limited storage capacity
basic processor performance
low-resolution display
flexible 360-degree hinge
lightweight design
affordable price
touchscreen functionality
decent battery life
mediocre display quality
limited storage capacity
average processor speed
basic graphics performance
| DESIGN AND DIMENSIONS | Lenovo Yoga 310-11IAP (80U2) | ASUS Vivobook Go 14 Flip (TP1401KA) |
|---|
| Product Type | Notebook - flip design | Notebook - flip design |
|---|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 29.5 cm x 20.5 cm x 2.09 cm | 32.07 cm x 21.7 cm x 1.59 cm |
| Weight | 1.35 kg | 1.45 kg |
| Colour | Ebony black | Cool silver |
| DISPLAY | Lenovo Yoga 310-11IAP (80U2) | ASUS Vivobook Go 14 Flip (TP1401KA) |
|---|
| Screen Size (Type) | 11.6" - TN | 14" |
|---|---|---|
| Touchscreen | Yes (10-point multi-touch) | Yes |
| LCD Backlight Technology | LED backlight | - |
| Screen Resolution | 1366 x 768 (HD) | 1920 x 1080 (Full HD) |
| V-Sync Rate at Max Res. | - | 60 Hz |
| Widescreen | Yes | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 | 16:9 |
| Image Brightness | - | 250 cd/m² |
| Colour Gamut | - | 45% NTSC |
| PROCESSOR | Lenovo Yoga 310-11IAP (80U2) | ASUS Vivobook Go 14 Flip (TP1401KA) |
| CPU | Intel Pentium N4200 / 1.1 GHz | Intel Celeron N4500 / 1.1 GHz |
| Max Turbo Speed | 2.5 GHz | 2.8 GHz |
| Number of Cores | Quad-Core | Dual-Core |
| Cache | 2 MB | 4 MB |
| 64-bit Computing | Yes | - |
| Features | Integrated memory controller | - |
| MEMORY | Lenovo Yoga 310-11IAP (80U2) | ASUS Vivobook Go 14 Flip (TP1401KA) |
| RAM | 4 GB (provided memory is soldered) | 4 GB (provided memory is soldered) |
| RAM Type | DDR3L SDRAM | DDR4 SDRAM |
| Speed | 1600 MHz | - |
| Rated Speed | 1600 MHz | - |
| STORAGE | Lenovo Yoga 310-11IAP (80U2) | ASUS Vivobook Go 14 Flip (TP1401KA) |
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 32 GB eMMC | 128 GB eMMC |
| AUDIO & VIDEO | Lenovo Yoga 310-11IAP (80U2) | ASUS Vivobook Go 14 Flip (TP1401KA) |
| Graphics Processor (GPU) | Intel HD Graphics 505 | Intel UHD Graphics |
| Camera | Yes - 720p | Yes - 720p |
| Camera Features | - | Windows Hello |
| Sound | Stereo speakers, microphone | Speaker, array microphone |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Audio | - |
| Audio Features | - | Output: ASUS SonicMaster |
| COMMUNICATIONS | Lenovo Yoga 310-11IAP (80U2) | ASUS Vivobook Go 14 Flip (TP1401KA) |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 |
| Wireless Controller | Intel Dual Band Wireless-AC 3165 | - |
| Network Interface | Gigabit Ethernet | - |
| Features | - | Single stream (1x1) |
| BATTERY | Lenovo Yoga 310-11IAP (80U2) | ASUS Vivobook Go 14 Flip (TP1401KA) |
| Technology | 2-cell Lithium Ion | 2-cell Lithium Ion |
| Battery Capacity (Size) | 30 Wh | 39 Wh |
| Battery Life | Up to 6 hours | - |
| AC ADAPTER | Lenovo Yoga 310-11IAP (80U2) | ASUS Vivobook Go 14 Flip (TP1401KA) |
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 45 Watt, 20 V, 2.25 A | 45 Watt, 19 V, 2.37 A |
| INPUT | Lenovo Yoga 310-11IAP (80U2) | ASUS Vivobook Go 14 Flip (TP1401KA) |
| Type | Keyboard, touchpad | Keyboard, touchpad, stylus, NumberPad |
| Features | Multi-touch touchpad | Chiclet keyboard, 1.4mm travel distance |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS | Lenovo Yoga 310-11IAP (80U2) | ASUS Vivobook Go 14 Flip (TP1401KA) |
| Slots | - | 1 x M.2 2280 (1 free) |
| Interfaces | 2 x USB 2.0 USB 3.0 (Always On) HDMI Headphone/microphone combo jack LAN |
USB 2.0 USB 3.2 Gen 1 USB-C 3.2 Gen 1 HDMI Headphone/microphone combo jack |
| Memory Card Reader | 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card) | Yes (microSD) |
| SOFTWARE | Lenovo Yoga 310-11IAP (80U2) | ASUS Vivobook Go 14 Flip (TP1401KA) |
| Operating System (OS) | Windows 10 in S mode 64-bit Edition - English | Windows 11 Home in S mode |