sleek aluminum design
impressive battery life
full hd display
solid state drive included
quiet cooling system
average graphics performance
no optical drive
limited port selection
higher price point
powerful gaming performance
sleek, portable design
high-refresh-rate display
good thermal management
RGB keyboard lighting
average battery life
limited port selection
no webcam
premium price tag
|---|
| Product Type | Notebook | Notebook |
|---|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 32.3 cm x 22.7 cm x 1.59 cm | 36 cm x 25.2 cm x 1.89 cm |
| Weight | 1.63 kg | 1.9 kg |
| Case Material | Aluminum, glass | - |
| Colour | Copper | Brushed black |
| DISPLAY | Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) | ASUS ROG Zephyrus M15 (GU502LV) |
|---|
| Screen Size (Type) | 14" - IPS | 15.6" - IPS |
|---|---|---|
| LCD Backlight Technology | LED backlight | LED backlight |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) | 3840 x 2160 (Ultra HD 4K) |
| V-Sync Rate at Max Res. | - | 60 Hz |
| Widescreen | Yes | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 | 16:9 |
| Image Brightness | 300 cd/m² | 400 cd/m² |
| Colour Gamut | 72% | 132.7% sRGB, 95.54% NTSC |
| Features | Glossy | Anti-glare, Pantone Validated, 170° horizontal and vertical viewing angle |
| PROCESSOR | Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) | ASUS ROG Zephyrus M15 (GU502LV) |
| CPU | Intel Core i5 (8th Gen) 8265U / 1.6 GHz | Intel Core i7 (10th Gen) 10750H / 2.6 GHz |
| Max Turbo Speed | 3.9 GHz | 5 GHz |
| Number of Cores | Quad-Core | 6-core |
| Cache | 6 MB | 12 MB |
| 64-bit Computing | Yes | Yes |
| Chipset | - | Intel HM470 |
| Features | Integrated memory controller | - |
| MEMORY | Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) | ASUS ROG Zephyrus M15 (GU502LV) |
| RAM | 8 GB (1 x 4 GB + 4 GB (soldered)) | 16 GB (1 x 8 GB + 8 GB (soldered)) |
| Max RAM Supported | 12 GB | 24 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM | DDR4 SDRAM |
| Speed | 2400 MHz | 2933 MHz |
| Rated Speed | 2400 MHz | - |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin | SO-DIMM 260-pin |
| Slots Qty | 1 | 1 |
| Empty Slots | 0 | 0 |
| STORAGE | Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) | ASUS ROG Zephyrus M15 (GU502LV) |
| Multi-GPU Configuration | - | 1 single GPU card / integrated GPU |
| Graphics Processor (GPU) | Intel UHD Graphics 620 | NVIDIA GeForce RTX 2060 / Intel UHD Graphics |
| Video Memory | - | 6 GB GDDR6 SDRAM |
| Video System Features | - | NVIDIA Optimus |
| Gaming | - | Yes |
| Camera | Yes - 720p | - |
| Resolution | 1 Megapixel | - |
| Camera Features | Privacy shutter | - |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone | Stereo speakers, array microphone |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Audio | - |
| Audio Features | - | Smart Amplification technology |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2 | 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.1 |
| Wireless Controller | M.2 Card | - |
| Network Interface | - | Gigabit Ethernet |
| Features | Single stream (1x1) | - |
| BATTERY | Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) | ASUS ROG Zephyrus M15 (GU502LV) |
| Technology | Lithium Ion | 4-cell Lithium Ion |
| Battery Capacity (Size) | 45 Wh | 76 Wh |
| Battery Life | Up to 10 hours | - |
| AC ADAPTER | Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) | ASUS ROG Zephyrus M15 (GU502LV) |
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt | 230 Watt, 19.5 V, 11.8 A |
| INPUT | Lenovo IdeaPad S540-14IWL (Lenovo IdeaPad S540) | ASUS ROG Zephyrus M15 (GU502LV) |
| Type | Keyboard, touchpad | Keyboard, touchpad |
| Keyboard Backlight | Yes | Yes |
| Features | Multi-touch touchpad, buttonless touchpad | Chiclet keyboard, per-key RGB |
| Memory Card Reader | 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card) | - |