affordable price
lightweight design
decent processor performance
sufficient connectivity options
simple user interface
average display quality
limited storage capacity
basic graphics card
short battery life
powerful gaming performance
sleek, portable design
high-refresh-rate display
good thermal management
RGB keyboard lighting
average battery life
limited port selection
no webcam
premium price tag
|---|
| Product Type | Notebook | Notebook |
|---|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 32.71 cm x 24.1 cm x 1.99 cm | 36 cm x 25.2 cm x 1.89 cm |
| Weight | 1.6 kg | 1.9 kg |
| Case Material | Polycarbonate ABS | - |
| Colour | Granite black | Brushed black |
| DISPLAY | Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) | ASUS ROG Zephyrus M15 (GU502LV) |
|---|
| Screen Size (Type) | 14" - TN | 15.6" - IPS |
|---|---|---|
| LCD Backlight Technology | LED backlight | LED backlight |
| Screen Resolution | 1366 x 768 (HD) | 3840 x 2160 (Ultra HD 4K) |
| V-Sync Rate at Max Res. | - | 60 Hz |
| Widescreen | Yes | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 | 16:9 |
| Image Brightness | 220 cd/m² | 400 cd/m² |
| Colour Gamut | - | 132.7% sRGB, 95.54% NTSC |
| PROCESSOR | Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) | ASUS ROG Zephyrus M15 (GU502LV) |
| CPU | AMD Ryzen 3 3200U / 2.6 GHz | Intel Core i7 (10th Gen) 10750H / 2.6 GHz |
| Max Turbo Speed | 3.5 GHz | 5 GHz |
| Number of Cores | Dual-Core | 6-core |
| Cache | L3 - 4 MB | 12 MB |
| 64-bit Computing | Yes | Yes |
| Chipset | - | Intel HM470 |
| Features | Integrated memory controller | - |
| MEMORY | Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) | ASUS ROG Zephyrus M15 (GU502LV) |
| RAM | 4 GB (provided memory is soldered) | 16 GB (1 x 8 GB + 8 GB (soldered)) |
| Max RAM Supported | 12 GB | 24 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM | DDR4 SDRAM |
| Speed | 2400 MHz | 2933 MHz |
| Rated Speed | 2400 MHz | - |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin | SO-DIMM 260-pin |
| Slots Qty | 1 | 1 |
| Empty Slots | 1 | 0 |
| STORAGE | Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) | ASUS ROG Zephyrus M15 (GU502LV) |
| Multi-GPU Configuration | - | 1 single GPU card / integrated GPU |
| Graphics Processor (GPU) | AMD Radeon Vega 3 | NVIDIA GeForce RTX 2060 / Intel UHD Graphics |
| Video Memory | - | 6 GB GDDR6 SDRAM |
| Video System Features | - | NVIDIA Optimus |
| Gaming | - | Yes |
| Camera | Yes | - |
| Resolution | 0.3 Megapixel | - |
| Sound | Stereo speakers, microphone | Stereo speakers, array microphone |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Audio | - |
| Audio Features | - | Smart Amplification technology |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2 | 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.1 |
| Wireless Controller | M.2 Card | - |
| Network Interface | - | Gigabit Ethernet |
| Features | Single stream (1x1) | - |
| BATTERY | Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) | ASUS ROG Zephyrus M15 (GU502LV) |
| Technology | Lithium Ion | 4-cell Lithium Ion |
| Battery Capacity (Size) | 30 Wh | 76 Wh |
| Battery Life | Up to 4 hours | - |
| AC ADAPTER | Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) | ASUS ROG Zephyrus M15 (GU502LV) |
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt | 230 Watt, 19.5 V, 11.8 A |
| INPUT | Lenovo IdeaPad S145-14API (Lenovo IdeaPad S145) | ASUS ROG Zephyrus M15 (GU502LV) |
| Type | Keyboard, touchpad | Keyboard, touchpad |
| Keyboard Backlight | - | Yes |
| Features | Multi-touch touchpad, buttonless touchpad | Chiclet keyboard, per-key RGB |
| Interfaces | USB 2.0 2 x USB 3.1 Gen 1 HDMI Headphone/microphone combo jack |
| Memory Card Reader | 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card) | - |