Get the key specs, technical data, ratings and full review of Samsung Series 9 (900X3B) all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best laptop a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery ac adapter input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS Samsung Series 9 (900X3B) |
|---|
| Product Type | Notebook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 32.9 cm x 22.7 cm x 1.6 cm |
| Weight | 1.4 kg |
| Case Material | Aluminum |
| DISPLAY Samsung Series 9 (900X3B) |
|---|
| Screen Size (Type) | 13.3" |
|---|---|
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| Screen Resolution | 1600 x 900 (HD+) |
| Widescreen | Yes |
| Features | Anti-reflective, SuperBright Plus |
| PROCESSOR Samsung Series 9 (900X3B) |
|---|
| CPU | Intel Core i5 (2nd Gen) 2467M / 1.6 GHz |
|---|---|
| Max Turbo Speed | 2.3 GHz |
| Number of Cores | Dual-Core |
| Cache | L3 - 3 MB |
| 64-bit Computing | Yes |
| Chipset | Mobile Intel HM65 Express |
| Features | Intel Turbo Boost Technology 2.0 |
| MEMORY Samsung Series 9 (900X3B) |
|---|
| RAM | 4 GB (1 x 4 GB) |
|---|---|
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Speed | 1333 MHz |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 1 |
| STORAGE Samsung Series 9 (900X3B) |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 128 GB SSD |
|---|
| AUDIO & VIDEO Samsung Series 9 (900X3B) |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | Intel HD Graphics 3000 |
|---|---|
| Memory Allocation Technology | Dynamic Video Memory Technology 5.0 |
| Camera | Yes |
| Resolution | 1.3 Megapixel |
| Sound | Stereo speakers, microphone |
| Compliant Standards | High Definition Audio, SoundAlive |
| COMMUNICATIONS Samsung Series 9 (900X3B) |
|---|
| Wireless | 802.11a/b/g/n, Bluetooth 3.0 HS |
|---|---|
| Wireless Controller | Intel Centrino Advanced-N 6230 |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| Features | Intel Wireless Display (WiDi) |
| BATTERY Samsung Series 9 (900X3B) |
|---|
| Technology | 6-cell |
|---|---|
| Battery Capacity (Size) | 40 Wh |
| AC ADAPTER Samsung Series 9 (900X3B) |
|---|
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
|---|---|
| Output | 40 Watt, 19 V, 2.1 A |
| INPUT Samsung Series 9 (900X3B) |
|---|
| Type | Keyboard, ClickPad |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Features | Scrolling, Flat, multi-touch touchpad |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS Samsung Series 9 (900X3B) |
|---|
| Interfaces |
Micro-HDMI Headphone/microphone combo jack USB 3.0 USB 2.0 LAN VGA |
|---|---|
| Memory Card Reader | 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card) |
| SOFTWARE Samsung Series 9 (900X3B) |
|---|
| Operating System (OS) | Microsoft Windows 7 Home Premium 64-bit Edition |
|---|---|
| Software Included | Samsung Recovery Solution, Samsung Fast Booting, Samsung Fast Start, Norton Internet Security (60 days trial) |
| MISCELLANEOUS Samsung Series 9 (900X3B) |
|---|
| Included Accessories | Power adapter |
|---|---|
| Integrated Options | Ambient light sensor |
| Features | Battery life Indicator |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| Max Operating Temperature | 32 °C |
| Min Operating Temperature | 10 °C |
| Humidity Range Operating | 20 - 80% |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - 1 year - pick-up and return |
Similar Laptops
Other Samsung Laptops