Other Variants:
Get the key specs, technical data, ratings and full review of Samsung Series 7 Chronos (700Z3CH) all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best laptop a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS Samsung Series 7 Chronos (700Z3CH) |
|---|
| Product Type | Notebook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 32.5 cm x 22.6 cm x 2.37 cm |
| Weight | 2.07 kg |
| Colour | Silver |
| DISPLAY Samsung Series 7 Chronos (700Z3CH) |
|---|
| Screen Size (Type) | 14" |
|---|---|
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| Screen Resolution | 1600 x 900 (HD+) |
| Widescreen | Yes |
| Features | SuperBright, anti-reflective |
| PROCESSOR Samsung Series 7 Chronos (700Z3CH) |
|---|
| CPU | Intel Core i5 (3rd Gen) 3210M / 2.5 GHz |
|---|---|
| Max Turbo Speed | 3.1 GHz |
| Number of Cores | Dual-Core |
| Cache | L3 - 3 MB |
| 64-bit Computing | Yes |
| Chipset | Mobile Intel HM76 Express |
| MEMORY Samsung Series 7 Chronos (700Z3CH) |
|---|
| RAM | 8 GB (1 x 4 GB + 4 GB (soldered)) |
|---|---|
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Speed | 1600 MHz |
| Slots Qty | 1 |
| Empty Slots | 0 |
| STORAGE Samsung Series 7 Chronos (700Z3CH) |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 1 TB HDD SATA 3Gb/s / 7200 rpm |
|---|---|
| SSD Cache | 8 GB |
| Optical Drive | DVD±RW (±R DL) / DVD-RAM - slot-load |
| AUDIO & VIDEO Samsung Series 7 Chronos (700Z3CH) |
|---|
| Multi-GPU Configuration | 1 GPU computing card / integrated GPU |
|---|---|
| Graphics Processor (GPU) | NVIDIA GeForce GT 630M / Intel HD Graphics 4000 |
| Video Memory | 1 GB GDDR5 SDRAM |
| Video System Features | NVIDIA Optimus |
| Camera | Yes |
| Resolution | 1.3 Megapixel |
| Sound | Stereo speakers, subwoofer, microphone |
| Compliant Standards | SoundAlive |
| COMMUNICATIONS Samsung Series 7 Chronos (700Z3CH) |
|---|
| Wireless | 802.11a/b/g/n, Bluetooth 4.0 |
|---|---|
| Wireless Controller | Intel Centrino Advanced-N 6235 |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| Features | Intel Wireless Display (WiDi) |
| BATTERY Samsung Series 7 Chronos (700Z3CH) |
|---|
| Technology | 8-cell |
|---|---|
| Battery Capacity (Size) | 65 Wh |
| INPUT Samsung Series 7 Chronos (700Z3CH) |
|---|
| Type | Keyboard, ClickPad |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS Samsung Series 7 Chronos (700Z3CH) |
|---|
| Interfaces |
Headphone/microphone combo jack HDMI USB 2.0 USB 3.0 LAN Mini-VGA |
|---|---|
| Memory Card Reader | 3 in 1 (SD Card, SDHC Card, SDXC Card) |
| SOFTWARE Samsung Series 7 Chronos (700Z3CH) |
|---|
| Operating System (OS) | Windows 8 |
|---|---|
| Software Included | Cyberlink PowerDVD, Samsung Update Plus, Norton Online Backup (30 days trial), SAMSUNG Support Center, Samsung Recovery Solution, Norton Internet Security (60 days trial), S Player, S Gallery, S Camera, Samsung Fast Solutions |
| MISCELLANEOUS Samsung Series 7 Chronos (700Z3CH) |
|---|
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately), USB Sleep-and-charge ports, ExpressCache technology, Samsung PowerPlus technology |
|---|
Similar Laptops
Other Samsung Laptops