Get the key specs, technical data, ratings and full review of Samsung Q25 (TXC 1300+) all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best laptop a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS Samsung Q25 (TXC 1300+) |
|---|
| Product Type | Notebook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 27.3 cm x 22.8 cm x 2.4 cm |
| Weight | 1.3 kg |
| DISPLAY Samsung Q25 (TXC 1300+) |
|---|
| Screen Size (Type) | 12.1" |
|---|---|
| Screen Resolution | 1024 x 768 (XGA) |
| Widescreen | No |
| PROCESSOR Samsung Q25 (TXC 1300+) |
|---|
| CPU | Intel Pentium M 1.3 GHz |
|---|---|
| Cache | L2 - 1 MB |
| Front Side Bus | 400 MHz |
| Chipset | Intel 855GME |
| Platform Technology | Intel Centrino |
| Power Efficiency | Low-Voltage (LV) |
| Features | Enhanced SpeedStep technology |
| MEMORY Samsung Q25 (TXC 1300+) |
|---|
| RAM | 512 MB |
|---|---|
| Max RAM Supported | 1 GB |
| RAM Type | DDR SDRAM |
| Speed | 333 MHz / PC2700 |
| Rated Speed | 333 MHz |
| Slots Qty | 1 |
| Empty Slots | 0 |
| STORAGE Samsung Q25 (TXC 1300+) |
|---|
| Floppy Disk Drive | 3.5" 1.44 MB floppy |
|---|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 40 GB HDD |
| Optical Drive | CD-RW / DVD-ROM combo |
| AUDIO & VIDEO Samsung Q25 (TXC 1300+) |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | Intel Extreme Graphics 2 |
|---|---|
| Sound | Stereo speakers |
| Codec | CS4202 |
| COMMUNICATIONS Samsung Q25 (TXC 1300+) |
|---|
| Wireless | 802.11b/g |
|---|---|
| Network Interface | 10/100 Ethernet |
| MODEM |
|---|
| Protocols & Specifications | ITU V.92 |
|---|---|
| Max Transfer Rate | 56 Kbps |
| BATTERY Samsung Q25 (TXC 1300+) |
|---|
| Technology | Lithium Ion |
|---|---|
| Battery Capacity (Size) | 28 Wh |
| Battery Life | Up to 3 hours |
| INPUT Samsung Q25 (TXC 1300+) |
|---|
| Type | Keyboard, touchpad |
|---|
| CONNECTIONS & EXPANSIONS Samsung Q25 (TXC 1300+) |
|---|
| Expansion Bays | Front accessible - |
|---|---|
| Slots |
1 x memory (0 free) 1 x CardBus (1 free) |
| Interfaces |
1 x modem - phone line - RJ-11 1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 2 x USB 2.0 4 pin USB Type A 1 x display / video - VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 1 x microphone - input - mini-phone 3.5 mm 1 x headphones - output - mini-phone stereo 3.5 mm 1 x infrared IrDA 1 x docking / port replicator |
| Memory Card Reader | 3 in 1 (SD Card, Memory Stick, MultiMediaCard) |
| SOFTWARE Samsung Q25 (TXC 1300+) |
|---|
| Operating System (OS) | Microsoft Windows XP Professional |
|---|---|
| Software Included | Drivers & Utilities, Norton AntiVirus, Cyberlink PowerDVD, Ulead VideoStudio, Ulead Photo Explorer, NERO Burning ROM |
| MISCELLANEOUS Samsung Q25 (TXC 1300+) |
|---|
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately), system password, power-on password, keyboard password |
|---|---|
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - 1 year |
Similar Laptops
Other Samsung Laptops