A detailed list of technical data, specifications, ratings and expert review of Samsung P10 (XTDw 1700). Get a comprehensive look at your chosen laptop and see if this is the one that will best suit your needs. You can also use the comparison feature to compare with other competing laptops.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery ac adapter input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS Samsung P10 (XTDw 1700) |
|---|
| Product Type | Notebook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 32 cm x 26.5 cm x 3 cm |
| Weight | 2.3 kg |
| DISPLAY Samsung P10 (XTDw 1700) |
|---|
| Screen Size (Type) | 14.1" |
|---|---|
| Screen Resolution | 1024 x 768 (XGA) |
| Widescreen | No |
| PROCESSOR Samsung P10 (XTDw 1700) |
|---|
| CPU | Intel Pentium 4-M 1.7 GHz |
|---|---|
| Cache | L2 - 512 KB - Advanced Transfer Cache |
| Front Side Bus | 400 MHz |
| Chipset | Intel 845MP |
| Features | Enhanced SpeedStep technology, MMX instructions set |
| MEMORY Samsung P10 (XTDw 1700) |
|---|
| RAM | 256 MB |
|---|---|
| Max RAM Supported | 1 GB |
| RAM Type | DDR SDRAM |
| Speed | 266 MHz / PC2100 |
| Rated Speed | 266 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 200-pin |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 1 |
| STORAGE Samsung P10 (XTDw 1700) |
|---|
| Floppy Disk Drive | 3.5" 1.44 MB floppy - plug-in module |
|---|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 20 GB HDD |
| Optical Drive | DVD-ROM removable |
| Read Speed | 8x |
| Features | Volume control buttons, play button, previous track button, stop/pause button, MP3 playback |
| AUDIO & VIDEO Samsung P10 (XTDw 1700) |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | AGP 4x - ATI Mobility Radeon 7500 |
|---|---|
| Video Memory | 32 MB DDR SDRAM |
| Sound | Microphone |
| Compliant Standards | Sound Blaster, AC '97 |
| COMMUNICATIONS Samsung P10 (XTDw 1700) |
|---|
| Wireless | 802.11b |
|---|---|
| Network Interface | 10/100 Ethernet |
| MODEM |
|---|
| Protocols & Specifications | ITU V.90 |
|---|---|
| Max Transfer Rate | 56 Kbps |
| BATTERY Samsung P10 (XTDw 1700) |
|---|
| Technology | Lithium Ion |
|---|---|
| Battery Capacity (Size) | 2.2 Ah |
| Battery Life | Up to 3 hours |
| Recharge Time | 3 hour(s) |
| AC ADAPTER Samsung P10 (XTDw 1700) |
|---|
| Input | AC 100/240 V (50/60 Hz) |
|---|---|
| Output | 80 Watt |
| INPUT Samsung P10 (XTDw 1700) |
|---|
| Type | Keyboard, touchpad, multimedia control panel |
|---|
| CONNECTIONS & EXPANSIONS Samsung P10 (XTDw 1700) |
|---|
| Expansion Bays | 1 x front accessible - (0 free) |
|---|---|
| Slots |
2 x memory (1 free) 1 x CardBus (1 free) |
| Interfaces |
1 x docking / port replicator 100 PIN docking 1 x parallel - IEEE 1284 (EPP/ECP) - 25 pin D-Sub (DB-25) 2 x USB 4 pin USB Type A 1 x keyboard / mouse - generic - 6 pin mini-DIN (PS/2 style) 1 x audio - SPDIF output 1 x display / video - VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 1 x display / video - S-video output 1 x serial - RS-232 - 9 pin D-Sub (DB-9) 1 x infrared IrDA 1 x IEEE 1394 (FireWire) 4 PIN FireWire 1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 1 x modem - phone line - RJ-11 1 x audio - line-in/microphone - mini-phone stereo 3.5 mm 1 x audio - line-out/headphones - mini-phone stereo 3.5 mm |
| SOFTWARE Samsung P10 (XTDw 1700) |
|---|
| Operating System (OS) | Microsoft Windows 2000 |
|---|---|
| Software Included | Drivers & Utilities, Adobe Acrobat Reader, Norton AntiVirus, Cyberlink PowerDVD, MGI PhotoSuite III SE, MGI VideoWave 4 SE |
| MISCELLANEOUS Samsung P10 (XTDw 1700) |
|---|
| Integrated Options | Microphone, stereo speakers, keyboard, touchpad, display, fingerprint reader |
|---|---|
| Security | Fingerprint reader |
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately), Audio DJ |
| Compliant Standards | ACPI, APM |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - parts and labour - 1 year - pick-up and return |
Similar Laptops
Other Samsung Laptops