Get the key specs, technical data, ratings and full review of NEC Versa Note NB 6/450 all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best laptop a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions display processor memory storage audio & video battery ac adapter input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS NEC Versa Note NB 6/450 |
|---|
| Product Type | Notebook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 32 cm x 24.7 cm x 4 cm |
| Weight | 3 kg |
| Colour | Grey |
| DISPLAY NEC Versa Note NB 6/450 |
|---|
| Screen Size (Type) | 14.1" |
|---|---|
| Screen Resolution | 1024 x 768 (XGA) |
| Widescreen | No |
| PROCESSOR NEC Versa Note NB 6/450 |
|---|
| CPU | Intel Pentium II 450 MHz |
|---|---|
| Cache | L2 - 256 KB - Pipeline Burst |
| Chipset | Intel 440BX |
| MEMORY NEC Versa Note NB 6/450 |
|---|
| RAM | 64 MB |
|---|---|
| Max RAM Supported | 256 MB |
| RAM Type | SDRAM |
| Form Factor | SO-DIMM 144-pin |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 1 |
| STORAGE NEC Versa Note NB 6/450 |
|---|
| Floppy Disk Drive | 3.5" 1.44 MB floppy - internal |
|---|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 6 GB HDD |
| Optical Drive | 1 x CD-ROM |
| Read Speed | 24x |
| Compliant Standards | Kodak PhotoCD, CD-DA, CD-XA, CDi |
| AUDIO & VIDEO NEC Versa Note NB 6/450 |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | PCI - NeoMagic NM2160A |
|---|---|
| Video Memory | 2 MB VRAM |
| Supported Display Graphics | VGA (640x480), XGA (1024x768), SVGA (800x600) |
| Sound | Microphone |
| Compliant Standards | Sound Blaster |
| BATTERY NEC Versa Note NB 6/450 |
|---|
| Technology | Lithium Ion |
|---|
| AC ADAPTER NEC Versa Note NB 6/450 |
|---|
| Input | AC 100/240 V ± 10% (50/60 Hz) |
|---|
| INPUT NEC Versa Note NB 6/450 |
|---|
| Type | Keyboard, touchpad |
|---|
| CONNECTIONS & EXPANSIONS NEC Versa Note NB 6/450 |
|---|
| Slots |
1 x CardBus (1 free) 2 x memory (1 free) |
|---|---|
| Interfaces |
1 x microphone - input - mini-phone mono 3.5 mm 1 x display / video - VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 1 x serial - RS-232C - 9 pin D-Sub (DB-9) 1 x infrared IrDA 1 x headphones - output - mini-phone stereo 3.5 mm 1 x keyboard / mouse - generic - 6 pin mini-DIN (PS/2 style) 1 x USB 4 pin USB Type A 1 x docking / port replicator 1 x audio - line-In - mini-phone stereo 3.5 mm 1 x parallel - IEEE 1284 (EPP/ECP) - 25 pin D-Sub (DB-25) |
| SOFTWARE NEC Versa Note NB 6/450 |
|---|
| Operating System (OS) | Microsoft Windows 98 |
|---|---|
| Software Included | Drivers & Utilities, Microsoft Word 97, McAfee VirusScan, Microsoft Internet Explorer, Intel LANDesk Client Manager |
| MISCELLANEOUS NEC Versa Note NB 6/450 |
|---|
| Integrated Options | Microphone, stereo speakers, keyboard, touchpad, display |
|---|---|
| Features | Kensington MicroSaver security system, administrator password |
| Compliant Standards | Plug and Play |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - parts and labour - 1 year - carry-in |
Similar Laptops
Other NEC Laptops