Get the key specs, technical data, ratings and full review of MAXDATA Pro 6000 I Select all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best laptop a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery ac adapter input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS MAXDATA Pro 6000 I Select |
|---|
| Product Type | Notebook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 33.9 cm x 27 cm x 3.4 cm |
| Weight | 2.7 kg |
| DISPLAY MAXDATA Pro 6000 I Select |
|---|
| Screen Size (Type) | 15" |
|---|---|
| Screen Resolution | 1024 x 768 (XGA) |
| Widescreen | No |
| PROCESSOR MAXDATA Pro 6000 I Select |
|---|
| CPU | Intel Pentium M 740 / 1.73 GHz |
|---|---|
| Cache | L2 - 2 MB |
| Front Side Bus | 533 MHz |
| Chipset | Mobile Intel 915GM Express |
| Platform Technology | Intel Centrino |
| Features | Enhanced SpeedStep technology, power-optimized processor system bus, Execute Disable Bit capability |
| MEMORY MAXDATA Pro 6000 I Select |
|---|
| RAM | 512 MB |
|---|---|
| Max RAM Supported | 2 GB |
| RAM Type | DDR2 SDRAM |
| Speed | 533 MHz |
| Slots Qty | 2 |
| STORAGE MAXDATA Pro 6000 I Select |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 60 GB HDD / 5400 rpm |
|---|---|
| Optical Drive | DVD±RW (+R double layer) |
| AUDIO & VIDEO MAXDATA Pro 6000 I Select |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | Intel GMA 900 |
|---|---|
| Memory Allocation Technology | Dynamic Video Memory Technology 3.0 |
| Sound | Speaker |
| Compliant Standards | AC '97 |
| COMMUNICATIONS MAXDATA Pro 6000 I Select |
|---|
| Wireless | Bluetooth, 802.11a/b/g |
|---|---|
| Wireless Controller | Intel PRO/Wireless 2915ABG - mini PCI |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| MODEM |
|---|
| Max Transfer Rate | 56 Kbps |
|---|
| BATTERY MAXDATA Pro 6000 I Select |
|---|
| Technology | Lithium Ion |
|---|---|
| Battery Capacity (Size) | 4800 mAh |
| Battery Life | Up to 3 hours |
| AC ADAPTER MAXDATA Pro 6000 I Select |
|---|
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
|---|
| INPUT MAXDATA Pro 6000 I Select |
|---|
| Type | Keyboard, touchpad |
|---|
| CONNECTIONS & EXPANSIONS MAXDATA Pro 6000 I Select |
|---|
| Slots |
1 x CardBus (1 free) 2 x memory |
|---|---|
| Interfaces |
1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 1 x modem - phone line - RJ-11 1 x display / video - VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 4 x USB 2.0 4 pin USB Type A 1 x infrared IrDA 1 x headphones - output 1 x microphone - input 1 x display / video - TV-out 1 x IEEE 1394 (FireWire) 1 x docking / port replicator |
| Memory Card Reader | Yes (SD Card, Memory Stick, MultiMediaCard) |
| SOFTWARE MAXDATA Pro 6000 I Select |
|---|
| Operating System (OS) | Microsoft Windows XP Professional |
|---|
| MISCELLANEOUS MAXDATA Pro 6000 I Select |
|---|
| Compliant Standards | ACPI, EN 60950, EN55024, EN55022 Class B |
|---|
Similar Laptops
Other MAXDATA Laptops