Get the key specs, technical data, ratings and full review of MAXDATA Eco 4000 I all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best laptop a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS MAXDATA Eco 4000 I |
|---|
| Product Type | Notebook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 33.4 cm x 27.5 cm x 4.7 cm |
| Weight | 2.5 kg |
| DISPLAY MAXDATA Eco 4000 I |
|---|
| Screen Size (Type) | 15" |
|---|---|
| Screen Resolution | 1024 x 768 (XGA) |
| Widescreen | No |
| PROCESSOR MAXDATA Eco 4000 I |
|---|
| CPU | Intel Celeron M 350 / 1.3 GHz |
|---|---|
| Cache | L2 - 1 MB |
| Front Side Bus | 400 MHz |
| Chipset | Intel 855GME |
| MEMORY MAXDATA Eco 4000 I |
|---|
| RAM | 256 MB |
|---|---|
| RAM Type | DDR SDRAM |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 1 |
| STORAGE MAXDATA Eco 4000 I |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 40 GB HDD / 4200 rpm |
|---|---|
| Optical Drive | CD-RW / DVD-ROM combo fixed |
| AUDIO & VIDEO MAXDATA Eco 4000 I |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | Intel Extreme Graphics 2 |
|---|---|
| Memory Allocation Technology | Dynamic Video Memory Technology 2.0 |
| Compliant Standards | AC '97 |
| COMMUNICATIONS MAXDATA Eco 4000 I |
|---|
| Network Interface | 10/100 Ethernet |
|---|
| MODEM |
|---|
| Protocols & Specifications | ITU V.92 |
|---|---|
| Max Transfer Rate | 56 Kbps |
| BATTERY MAXDATA Eco 4000 I |
|---|
| Technology | Lithium Ion |
|---|
| INPUT MAXDATA Eco 4000 I |
|---|
| Type | Keyboard, touchpad |
|---|
| CONNECTIONS & EXPANSIONS MAXDATA Eco 4000 I |
|---|
| Slots |
1 x PC Card (1 free) 2 x memory (1 free) |
|---|---|
| Interfaces |
3 x USB 2.0 4 pin USB Type A 1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 1 x IEEE 1394 (FireWire) 1 x display / video - VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 1 x display / video - S-video output 1 x audio - line-in/microphone - mini-phone 3.5 mm |
| Memory Card Reader | Yes (SD Card, Memory Stick, MultiMediaCard) |
| SOFTWARE MAXDATA Eco 4000 I |
|---|
| Operating System (OS) | Microsoft Windows XP Home Edition |
|---|
| MISCELLANEOUS MAXDATA Eco 4000 I |
|---|
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately), wake on LAN |
|---|---|
| Manufacturer Warranty |
Limited warranty - 2 years Limited warranty - battery - 6 months |
Similar Laptops
Other MAXDATA Laptops