Get the key specs, technical data, ratings and full review of Lenovo Yoga 720-12IKB (Lenovo Yoga 720) all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best laptop a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery ac adapter input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS Lenovo Yoga 720-12IKB (Lenovo Yoga 720) |
|---|
| Product Type | Notebook - flip design |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 29.3 cm x 20.34 cm x 1.575 cm |
| Weight | 1.15 kg |
| Case Material | Polycarbonate ABS, magnesium-aluminum alloy |
| Colour | Iron grey |
| DISPLAY Lenovo Yoga 720-12IKB (Lenovo Yoga 720) |
|---|
| Screen Size (Type) | 12.5" - IPS |
|---|---|
| Touchscreen | Yes (10-point multi-touch) |
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Image Brightness | 300 cd/m² |
| Features | Glossy, One Glass Solution |
| PROCESSOR Lenovo Yoga 720-12IKB (Lenovo Yoga 720) |
|---|
| CPU | Intel Core i7 (7th Gen) 7500U / 2.7 GHz |
|---|---|
| Max Turbo Speed | 3.5 GHz |
| Number of Cores | Dual-Core |
| Cache | 4 MB |
| 64-bit Computing | Yes |
| Features | Integrated memory controller |
| MEMORY Lenovo Yoga 720-12IKB (Lenovo Yoga 720) |
|---|
| RAM | 8 GB (provided memory is soldered) |
|---|---|
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Speed | 2133 MHz |
| Rated Speed | 2133 MHz |
| STORAGE Lenovo Yoga 720-12IKB (Lenovo Yoga 720) |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 512 GB SSD M.2 |
|---|
| AUDIO & VIDEO Lenovo Yoga 720-12IKB (Lenovo Yoga 720) |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | Intel HD Graphics 620 |
|---|---|
| Camera | Yes - 720p |
| Resolution | 1 Megapixel |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone |
| Codec | CX11802 |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Atmos |
| Audio Features | Harman audio technology |
| COMMUNICATIONS Lenovo Yoga 720-12IKB (Lenovo Yoga 720) |
|---|
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 |
|---|---|
| Wireless Controller | M.2 Card |
| BATTERY Lenovo Yoga 720-12IKB (Lenovo Yoga 720) |
|---|
| Technology | 3-cell Lithium Ion |
|---|---|
| Battery Capacity (Size) | 36 Wh |
| Battery Life | Up to 8 hours |
| AC ADAPTER Lenovo Yoga 720-12IKB (Lenovo Yoga 720) |
|---|
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
|---|---|
| Output | 45 Watt |
| INPUT Lenovo Yoga 720-12IKB (Lenovo Yoga 720) |
|---|
| Type | Keyboard, digitizer, touchpad, digital pen |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Features | Multi-touch touchpad, buttonless touchpad |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS Lenovo Yoga 720-12IKB (Lenovo Yoga 720) |
|---|
| Interfaces |
USB 3.1 Gen 1/USB 3.0 (Always On) USB-C 3.1 Gen 1 (supports DisplayPort Alt Mode) Headphone/microphone combo jack |
|---|
| SOFTWARE Lenovo Yoga 720-12IKB (Lenovo Yoga 720) |
|---|
| Operating System (OS) | Windows 10 Home 64-bit Edition |
|---|
| MISCELLANEOUS Lenovo Yoga 720-12IKB (Lenovo Yoga 720) |
|---|
| Included Accessories | Power adapter, pen holder, Lenovo Active Pen |
|---|---|
| Integrated Options | Ambient light sensor, G-sensor |
| Security | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Features | Administrator password, hard drive password, power-on password |
| Compliant Standards | RoHS |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - 1 year - pick-up and return |
| Model Number | 12IKB 81B5 |
Similar Laptops
Other Lenovo Laptops