Other Variants:
Get the key specs, technical data, ratings and full review of Lenovo Miix 520-12IKB (Lenovo Miix 520) all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best laptop a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery ac adapter input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS Lenovo Miix 520-12IKB (Lenovo Miix 520) |
|---|
| Product Type | Tablet - with detachable keyboard |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) - tablet | 30 cm x 20.5 cm x 0.99 cm |
| Dimensions (WxDxH) / Weight Details |
30.39 cm x 21.91 cm x 0.6 cm / 380 g - keyboard dock 30 cm x 20.5 cm x 0.99 cm / 880 g - tablet |
| Weight | 880 g |
| Case Material | Magnesium-aluminum alloy |
| Colour | Iron grey |
| DISPLAY Lenovo Miix 520-12IKB (Lenovo Miix 520) |
|---|
| Screen Size (Type) | 12.2" - IPS |
|---|---|
| Touchscreen | Yes (10-point multi-touch) |
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:10 |
| Image Brightness | 320 cd/m² |
| PROCESSOR Lenovo Miix 520-12IKB (Lenovo Miix 520) |
|---|
| CPU | Intel Core i3 (7th Gen) 7130U / 2.7 GHz |
|---|---|
| Number of Cores | Dual-Core |
| Cache | 3 MB |
| 64-bit Computing | Yes |
| Features | Hyper-Threading Technology, integrated memory controller, Intel Smart Cache |
| MEMORY Lenovo Miix 520-12IKB (Lenovo Miix 520) |
|---|
| RAM | 4 GB (provided memory is soldered) |
|---|---|
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Speed | 2133 MHz |
| Rated Speed | 2133 MHz |
| STORAGE Lenovo Miix 520-12IKB (Lenovo Miix 520) |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 128 GB SSD M.2 PCIe - NVM Express (NVMe) - Samsung |
|---|
| AUDIO & VIDEO Lenovo Miix 520-12IKB (Lenovo Miix 520) |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | Intel HD Graphics 620 |
|---|---|
| Camera | Yes |
| Resolution | 8 Megapixel (rear), 5 Megapixel (front) |
| Camera Features | Rear camera with auto focus |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Audio X2 |
| COMMUNICATIONS Lenovo Miix 520-12IKB (Lenovo Miix 520) |
|---|
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 |
|---|---|
| Wireless Controller | Intel Dual Band Wireless-AC 8265 - M.2 Card |
| WWAN |
|---|
| Generation | 4G |
|---|---|
| Technology | WCDMA, LTE, FDD LTE |
| Controller | FIBOCOM L831-EAU |
| BATTERY Lenovo Miix 520-12IKB (Lenovo Miix 520) |
|---|
| Technology | 2-cell Lithium Ion |
|---|---|
| Battery Capacity (Size) | 39 Wh |
| Battery Life | Up to 8 hours |
| AC ADAPTER Lenovo Miix 520-12IKB (Lenovo Miix 520) |
|---|
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
|---|---|
| Output | 45 Watt, 20 V, 2.25 A |
| INPUT Lenovo Miix 520-12IKB (Lenovo Miix 520) |
|---|
| Type | Keyboard, digitizer, touchpad, digital pen |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Features | Multi-touch touchpad |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS Lenovo Miix 520-12IKB (Lenovo Miix 520) |
|---|
| Slots | 1 x Nano-SIM card (1 free) |
|---|---|
| Interfaces |
USB 3.0 USB-C 3.1 Gen 1 (supports DisplayPort, VGA, HDMI) Headphone/microphone combo jack |
| Memory Card Reader | Yes (microSD) |
| SOFTWARE Lenovo Miix 520-12IKB (Lenovo Miix 520) |
|---|
| Operating System (OS) | Windows 10 Pro 64-bit Edition |
|---|
| MISCELLANEOUS Lenovo Miix 520-12IKB (Lenovo Miix 520) |
|---|
| Included Accessories | Power adapter, keyboard, Lenovo Active Pen 2 |
|---|---|
| Integrated Options | Gyro sensor, G-sensor, hall sensor, inertial measurement unit (IMU) |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Compliant Standards | RoHS |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - 1 year - pick-up and return |
| Model Number | 12IKB 20M3 |
Similar Laptops
Other Lenovo Laptops
Popular Comparisons with Lenovo Miix 520-12IKB (Lenovo Miix 520) :