Get the key specs, technical data, ratings and full review of HP Stream Laptop 7 5702na all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best laptop a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS HP Stream Laptop 7 5702na |
|---|
| Product Type | Tablet - no keyboard |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 11.07 cm x 0.99 cm x 19.27 cm |
| Weight | 364 g |
| Colour | Aqua blue, silky touch |
| DISPLAY HP Stream Laptop 7 5702na |
|---|
| Screen Size (Type) | 7" - IPS |
|---|---|
| Touchscreen | Yes (multi-touch) |
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| Screen Resolution | 1280 x 800 (WXGA) |
| Widescreen | Yes |
| Features | Wide Viewing Angle |
| PROCESSOR HP Stream Laptop 7 5702na |
|---|
| CPU | Intel Atom Z3735G / 1.33 GHz |
|---|---|
| Max Turbo Speed | 1.83 GHz |
| Number of Cores | Quad-Core |
| Cache | L2 - 2 MB |
| 64-bit Computing | Yes |
| MEMORY HP Stream Laptop 7 5702na |
|---|
| RAM | 1 GB |
|---|---|
| RAM Type | DDR3L SDRAM |
| STORAGE HP Stream Laptop 7 5702na |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 32 GB SSD eMMC |
|---|
| AUDIO & VIDEO HP Stream Laptop 7 5702na |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | Intel HD Graphics |
|---|---|
| Camera | Yes |
| Resolution | 2 Megapixel (rear), 0.3 Megapixel (front) |
| Sound | Speaker, microphone |
| COMMUNICATIONS HP Stream Laptop 7 5702na |
|---|
| Wireless | 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0 |
|---|
| BATTERY HP Stream Laptop 7 5702na |
|---|
| Technology | Lithium polymer |
|---|---|
| Battery Capacity (Size) | 11.1 Wh |
| Battery Life | Up to 8 hours |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS HP Stream Laptop 7 5702na |
|---|
| Interfaces |
Micro-USB 2.0 Headphone output |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes (microSD) |
| SOFTWARE HP Stream Laptop 7 5702na |
|---|
| Operating System (OS) | Windows 8.1 with Bing 32-bit Edition - English |
|---|---|
| Software Included | Skype, HP Support Assistant, HP ePrint, HP Connected Music, HP Connected Photo, HP Connected Drive, Microsoft 365 Personal (1 year subscription), OneDrive (1 TB Cloud Storage) (1 year subscription) |
| MISCELLANEOUS HP Stream Laptop 7 5702na |
|---|
| Included Accessories | Power adapter |
|---|---|
| Cables Included | Micro-USB cable |
| Integrated Options | Accelerometer |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - 1 year |
Similar Laptops
Other HP Laptops